TATRANSKÉ VÍLY VÁS POZÝVAJÚ NA ZIMNÚ TURISTIKU DO TATIER

Že ste nevedeli, že v Tatrách máme víly? Túto zimu Vám ich v spolupráci s Lenkou Vácvalovou radi predstavíme. Takisto ako tipy na túry kam sa po stopách týchto víl môžete v zime vybrať. Turistika v Tatrách je obľúbená nielen v lete ale čoraz viac aj v zime. Aj keď sú v zime podmienky o niečo náročnejšie, stále existuje dostatok možností kam sa vybrať na túru vhodnú pre všetky vekové aj kondičné kategórie.

Takto uvádza minisériu fotiek Lenka na svojom instagrame s fotkou víly
v krásnych bielych šatách. Ďalšou je víla zo sedla Váhy, ktorá pozýva na príjemnú vychádzku zimnou krajinou zo zastávky Tatranskej elektrickej železnice na chatu pri Popradskom plese.

Touto spoluprácou by sme radi oživili tatranské povesti o vílach a súčasne pozvali ľudí na zimnú turistiku. Ak už máte pochodené všetky chodníky v lete, v zime budú mať tieto výstupy úplne iné čaro, možno ešte viac mystické, ak budete poznať povesti o tatranských vílach a ich príbehoch. Toto zdanlivo nelogické spojenie elegantných šiat v mrazivých zimných horských podmienkach takisto poukazuje na nie tak dávnu históriu Vysokých Tatier, kedy okrem turistického oblečenia bolo spoločenské oblečenie nutnou výbavou každého návštevníka našich veľhôr. A možno si tiež vybavíte obrázky prvých turistiek – žien, ktoré do hôr chodili zásadne v šatách.

Sledujte #tatranskevily na instagrame Lenky Vácvalovej v priebehu tejto zimy a nechajte sa inšpirovať na výlety do zimnej tatranskej prírody.

„Na mnohých miestach v Tatrách žili víly. A veru, našli sa medzi nimi všelijaké. Dobré i zlé, lakomé i

nešťastné, sklamané i milujúce…Boli také, aké bývali, kým sa nepremenili na víly. Preto dobre urobil každý, kto nepodľahol ich spevu, kráse a slovám, ale riadil sa svojim srdcom a rozumom. Za jasných dní, keď sa slnečné lúče odrážajú v tisíckach snehových kryštáloch, je i dnes možné víly spatriť.

Túlajú sa po chodníčkoch, volajú svojho milého, tancujú na plesách a občas zablúdia až pod vrcholy tých najvyšších štítov.“

Turistika v zime je samozrejme odlišná od letnej, najmä čo sa týka nárokov na výbavu a aj skúsenosti. Vyberáme najdôležitejšie veci, na ktoré by turista nemal zabudnúť:

  • Overiť si počasie, aktuálnu snehovú situáciu a výstrahy (Tatranské informačné kancelárie, Horská záchranná služba)
  • Pribaliť si zimnú výstroj podľa aktuálnej situácie a vedieť ju používať – palice, turistické mačky, čakan, poprípade lavínovú výstroj
  • Uzatvoriť horské poistenie a zapísať sa do knihy vychádzok a túr v ubytovacom zariadení, informovať svojich blízkych

Otvorený chodník neznamená, že je upravovaný a bezpečný. Je nutné vždy zvážiť aktuálnu situáciu a vlastné schopnosti a byť pripravený sa kedykoľvek vrátiť.

Od 1.11. do 14.6. platí sezónna uzávera vybraných chodníkov. Mapu celoročne otvorených chodníkov nájdete na https://www.tatry.sk/tipy-na-vylety/pre-aktivnych/zimna-turistika/

Tipy na zimnú turistiku od tatranských víl Vám prináša spolupráca Tatranskej informačnej kancelárie a Regiónu Vysoké Tatry s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Podujatia v Tatrách