TATRY ICE MASTER 2019 pozná svojich víťazov, ľadové sochy ostávajú - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

 • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

TATRY ICE MASTER 2019 pozná svojich víťazov, ľadové sochy ostávajú


(Starý Smokovec 14.1.2019)

Výnimočný víkend, 50 ton ľadu, ľadoví sochári z desiatich krajín sveta, koncert Peter Bič Projekt, Billy Barman a dievčatá zo SĽUK-u, dve ľadovo – ohňové show, množstvo nadšených návštevníkov a ľadové sochy ochránené kupolou – takto vyzeral víkend na Hrebienku počas 7. ročníka podujatia TATRY ICE MASTER.

Už po siedmy krát, 12.-13.1.2019 hostil Hrebienok vo Vysokých Tatrách neoficiálne majstrovstvá vo vyrezávaní ľadových sôch TATRY ICE MASTER 2019, ktorých sa tento rok zúčastnilo 10 tímov zo Slovenska, Ruska, Poľska, Česka, Rakúska ale aj z Walesu, Holandska, Lotyšska, Mongolska, a Japonska.

„Samotné podujatie sa konalo cez víkend, 12.-13.1.2019, ale už v piatok, 11.1.2019 privítal 20 ľadových sochárov z Tatry Ice Master samotný Lomnický štít. V nadmorskej výške 2634 m.n.m. pri teplote -17°C vytesal tím z Japonska z troch ľadových blokov ľadovú sochu vyjadrujúcu lásku muža k žene na 2.hom najvyššom vrchu Vysokých Tatier.“  Uviedla Veronika Littvová, riaditeľka Regiónu Vysoké Tatry.

Japonský tím v zložení umelcov Junichi Nakamura, Hiroaki Kimura bol vybratý z dôvodu, že Lomnický štít je miesto, kde slnko vychádza ako prvé a Japonsko je známe ako krajina vychádzajúceho slnka. Vzniknutá socha ostáva na Lomnickom štíte, kým jej to počasie dovolí.

Foto: Janponský tím na vrchole Lomnického štítu_autor:Marek Hajkovský

Samotný víkend už patril návštevníkom, ľadovým sochárom a zábave. Počas dvoch dní sa 50-ton ľadu premenilo na dych berúce ľadové sochy. „Víkend patril umeniu, hrám a súťažiam. Deti sa počas víkendu zabávali s maskotmi Olafom a Yetim, ale mohli si vyskúšať aj tesanie do ľadu. Je možné, že nám aj vďaka tomu vyrastú mladí ľadoví sochári.“ uviedla Veronika Littvová.

Prvý deň, sobota 12.1.2019, patrila téme Gotika. Sochári od 8.30  – 17.00 v svojich dielach zobrazovali gotické prvky a výjavy. Odborná, trojčlenná porota podľa prísnych kritérií ako použitie techniky, technické zručnosti a úroveň obťažnosti, rozmery a symetria, zhoda sochy s návrhom, či dôraz na detail. Samozrejme dôležitým kritériom bol aj prvý dojem či kreativita a celkový, konečný dojem diela. Výsledkom sobotnej práce s ľadom, je 10ľadových sôch v téme Gotika, kt. na Hrebienku zostávajú. Sú umiestnené v exteriéry alebo v chránenej klimatizovanej kupole. Sobotný koncert Peter Bič Projekt, večerné žrebovanie tomboly, atraktívna a dych berúca ľadovo-ohňovú show v podaní tímu z Holandska a nádherné nasvietené sochy len umocnili pozitívne pocity zo sobotného dňa.

Víťazmi sa za 1.súťažný deň (sobota, 12.1.2019) podľa odbornej poroty stali:

1.miesto: Mongolsko = BAATAR DORJNAMIL, Khashbaatar Solongo = chrlič

2.miesto: Japonsko = Junichi Nakamura, Hiroaki Kimura = chrlič

3.miesto:Slovensko = Miroslav Trnovský, Michal Husár = Gotický oblúk a Madonna od Majstra Pavla z Levoče

Cenu sympatie, o ktorej rozhodovali hlasovaním diváci si odniesol tím z Mongolska. (Mongolsko = BAATAR DORJNAMIL, Khashbaatar Solongo = chrlič)

Súťažné tímy získali vecné ceny a 1.miesto získalo umelecké dielo Achilleas Sdoukosa, sklára a dizajnéra, so slovensko-gréckym pôvodom. Achilleas Sdokous je zároveň autorom rozetových okien v tohto ročnom Tatranskom ľadovom dome, spracovaných technikou líhaného skla v kombinácii s drahými kovmi a sklárskymi pigmentami.

Druhý deň, nedeľa 13.1.2019, patrila Voľnej téme. Sochári od 8.30 – 17.00 v svojich dielach zobrazovali svoje pocity, dojmy, myšlienky. Odborná, trojčlenná porota podľa prísnych kritérií ako použitie techniky, technické zručnosti a úroveň obťažnosti, rozmery a symetria, zhoda sochy s návrhom, či dôraz na detail. Samozrejme dôležitým kritériom bol aj prvý dojem či kreativita a celkový, konečný dojem diela. Výsledkom nedeľnej práce s ľadom, je 10ľadových sôch vo Voľnej téme, kt. na Hrebienku zostávajú. Sú umiestnené v exteriéry alebo v chránenej klimatizovanej kupole. Nedeľný koncert Billy Barman a dievčat zo SĽUK-u, večerné žrebovanie tomboly, atraktívna a dych berúca ľadovo-ohňovú show ľadovo – ohňová show v podaní tímu z Walesu a nádherné nasvietené sochy, predstavovali krásny záver tohtoročného Tatry Ice Master 2019.

Víťazmi sa za 2.súťažný deň (nedeľa, 13.1.2019) podľa odbornej poroty stali:

1.miesto: Rusko = Andrey Molokov , Sergei Potashew = predátor

2.miesto: Mongolsko = BAATAR DORJNAMIL, Khashbaatar Solongo = vrch – hora

3.miesto:Česká republika = Marián Maršálek , Ondřej Procházka = Dáma

Cenu sympatie, o ktorej rozhodovali hlasovaním diváci si odniesol tím zo Slovenska (Miroslav Trnovský, Michal Husár = štylizovaný anjel)

Súťažné tímy získali vecné ceny a 1.miesto získalo umelecké dielo Achilleas Sdoukosa, sklára a dizajnéra, so slovensko-gréckym pôvodom. Achilleas Sdokous je zároveň autorom rozetových okien v tohto ročnom Tatranskom ľadovom dome, spracovaných technikou líhaného skla v kombinácii s drahými kovmi a sklárskymi pigmentami.

Obrovský úspech počas podujatia TATRY ICE MASTER vzbudili aj už takmer tradičné ľadové atrakcie ako ľadové kreslo, na ktorom sa návštevníci mohli odfotil.

„Aj tento rok vznikli nádherné ľadové unikáty, ktoré si návštevníci Tatier budú môcť prísť pozrieť aj v nasledujúcich týždňoch. Všetky sochy sú absolútne unikáty. Vonkajšie sochy sú počas nasledujúcich dvoch týždňov nádherne farebne osvetlené a sú k videniu kým to počasie dovolí. Niektoré sochy sú chránené klimatizovanou kupolou a tie budú vítať návštevníkov až do apríla. Vstup do tejto Tatranskej galérie ľadových majstrov bude možný denne v rovnakom režime, ako je to pri Tatranskom ľadovom dóme a je samozrejme zdarma.“ dodáva na záver Veronika Littvová.

Podujatie si prišlo pozrieť množstvo návštevníkov a turistov, čo len potvrdilo, že sa jedná o turisticky vysoko atraktívnu udalosť. Svedomito sa na ňu všetky zložky dlhodobo pripravovali.

„Vďaka dlhodobej a kvalitnej príprave podujatia organizátormi, spolupráci s mestom Vysoké Tatry a jeho zložkami (pozn. Mestská polícia, VPS), dopravným inšpektorátom, Železnicami SR, miestnymi poskytovateľmi služieb ale aj disciplinovanosti návštevníkov a turistov ani počas víkendu nenastali vážnejšie komplikácie v plynulosti dopravy v rámci Starého Smokovca. Podujatie hodnotíme veľmi pozitívne ako my, tak aj návštevníci.“ Dodala na záver Veronika Littvová

Vstup na podujatie bol/je zdarma. Na Hrebienok turistov pohodlne vyvezie pozemná lanovka zo stanice Starý Smokovec. Lístky na lanovku si môžete komfortne zakúpiť online na gopass.sk

Porota 2019

Jozef Mundier = akademický sochár, venujúci sa voľnej sochárskej tvorbe , reštaurovaniu sakrálnych pamiatok aj pedagogickej činnosti. Pri tvorbe používa techniku z obdobia stredoveku.

Tomáš Bosambo = od roku 1990 sa profesionálne venuje výtvarníctvu a sochárstvu, pri ktorých využíva všetky dostupné materiály. Jeho snom, je používať aj nedostupné materiály.

Adam Bakoš = slovenský sochár, kt. pracuje s drevom, pieskom, ľadom. Tvorca Tatranského ľadového dómu.

Súťažiace tímy 2019:

 1. NETHERLAND Thomas Weijenberg, Niels Brouwers
 2. CZECH REPUBLIC Marián Maršálek , Ondřej Procházka
 3. MONGOLIA BAATAR DORJNAMJIL, Khashbaatar Solongo
 4. SLOVAKIA Miroslav Trnovský, Michal Husár
 5. LATVIA Anatolijs Kirillovs, Sanita Ravina
 6. WALES Danny Thomas, James Tottle
 7. POLAND Bartsz Chylewski a Stanislaw Nowodworski
 8. AUSTRIA Marina Hatzl, Kilian van der Velden
 9. RUSSIA Andrey Molokov , Sergei Potashew
 10. JAPAN Junichi Nakamura, Hiroaki Kimura

Organizátor podujatia:  

csm_Organizator3_4fad85dba3

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva výstavby a dopravy Slovenskej republiky.

Fotogaléria TATRY ICE MASTER 2019

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak