TATRY AKO LIEK - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

PREČO SÚ TATRY AKO LIEK?

  • Aktívny pohyb na čerstvom vzduchu pôsobí ako liečivá procedúra.
  • Slnečný svit a voňavé silice pohladia vaše zmysly po náročnom období.
  • Kombinácia horskej klímy a pohybu sú najlepším lekárom.
  • Naplánujte si výlet do Tatier a objavte výnimočné účinky tatranskej klímy.

1. ZDRAVIE

VZDUCH, SLNKO A ZDRAVIE

Neobyčajná čistota vzduchu, vysoké hodnoty slnečného svitu, presýtenosť tatranského ovzdušia voňavými silicami a mnohé ďalšie aspekty Vás presvedčia o ozdravných účinkoch obľúbenej dovolenkovej destinácie. Vo vyššej nadmorskej výške sa totižto zvyšuje množstvo hemoglobínu ale aj celkové množstvo krvi v tele. Zmenu v organizme spôsobuje aj zvýšená intenzita slnečného žiarenia či znížený atmosférický tlak. Neobyčajne čistý vzduch pozostáva z faktu, že sa Vysoké Tatry nachádzajú nad vrstvou prachovej a dymovej zóny, čím je vzduch takmer bez baktérií a alergénov. Slnečný svit sa tu vyznačuje vysokými hodnotami (ročný priemer 1817 hodín) a zosilnenou intenzitou ultrafialového žiarenia, ktoré je v porovnaní s mestskou klímou asi 15-násobné. Čo sa týka atmosférického tlaku, teda tlaku vzduchu, ide o jav vyvolaný tiažou vzduchového stĺpca siahajúceho od nadmorskej výšky až po hornú hranicu atmosféry. Okrem nadmorskej výšky na tento tlak vplýva aj teplota či prúdenie vzduchu.

TATRANSKÝ NÁRODNÝ PARK

TANAP bol vyhlásený už v roku 1949 a je najstarším národným parkom na Slovensku. Tvorí ho najväčšia horská skupina v karpatskom oblúku s najväčším vrcholom – Gerlachovským štítom (2655 m.n.m.). V európskom meradle ide o jedinečnú ochranu flóry a fauny v najvyšších európskych veľhorách ležiacich severne od Álp. Spolu s poľským národným parkom sú Tatry od roku 1933 biosférickou rezerváciou UNESCO.


2. KLIMATOTERAPIA

KOMPLEXNÁ TERAPIA

Podstatou klimatického kúpeľného pobytu je klimatoterapia, teda jedinečná kombinácia horskej klímy doplnená pobytom na čerstvom vzduchu. Aktívna klimatoterapia presnejšie teda využíva jednotlivé klimatické faktory ako vietor, slnko a tieň a ich kombináciu s kinezioterapiou (turistikou), športovými a outdoorovými aktivitami a tak pôsobí ako komplexná terapia.

KLÍMA

Samotná klíma sa vyznačuje pomernou stálosťou a patrí medzi trvalé fyzikálno-geografické črty miesta alebo krajiny. Koža reaguje na teplotné, mechanické, vlhkostné, elektromagnetické podnety. Sliznica dýchacích ciest zas na plynné súčasti, aerosóly a zmyslové orgány, ktoré sprostredkujú čuchové, akustické a zrakové podnety. Pri zmene klímy sa musí organizmus prispôsobiť zmeneným podmienkam, aby si udržal stabilné vnútorné prostredie. Klimatickou liečbou sa zaoberal i doktor Szontagh, ktorý sa na základe meraní a pozorovania presvedčil, že počas zimných teplotných inverzií je vo vyšších polohách nie len teplejšie, ale je tam aj podstatne viac slnečných dní. Taktiež prichádza k zníženej tenzii kyslíka čo sa vyznačuje nízkym tlakom vzduchu, nižšou priemernou teplotou a presýtenosťou tatranského ovzdušia ozónom.

IDEÁLNA NADMORSKÁ VÝŠKA

Vysoké Tatry preto ponúkajú mnoho možností ako tieto výhody spojiť v nejednu krásnu vychádzku s výhľadmi na slovenské štíty v príjemnom lesnom prostredí, ktoré ponúka primeranú vlahu a presýtenosť celého tatranského ovzdušia. Klimatoterapia pôsobí priaznivo najmä vtedy, keď je iná ako podnebie, v ktorom sa človek bežne pohybuje a za výhodné sa považujú lokality s nadmorskou výškou od 600 do 2500 m. n. m.


3. ŠPORT

ZMENY V ORGANIZME

Naše telo sa nadmorskej výške prispôsobuje takmer okamžite. Štúdie zamerané na športovcov ukázali, že hladina hemoglobínu, sa za týždeň strávený vo vysokohorskom prostredí zvýši asi o jedno percento, čo sa následne prejaví zlepšením telesnej výkonnosti o jedno až tri percentá. Vo vyššej nadmorskej výške sa zvyšuje množstvo hemoglobínu v ale aj celkové množstvo krvi. Zmenu v organizme spôsobuje aj zvýšená intenzita slnečného žiarenia. Na Štrbskom Plese sa tiež nachádza podobný atmosférický tlak ako v Alpách vo výške 3000 m.n.m. a možno aj preto sa tu vracajú trénovať športovci z celého sveta.

ŠPORT VO VYSOKÝCH TATRÁCH

Čo sa týka zimných športov tak v roku 1900 sa na Štrbskom Plese uskutočnili Majstrovstvá Európy v rýchlokorčuľovaní. V roku 1903 bola v Tatranskej Lomnici vybudovaná prvá sánkarská dráha a prvé lyžiarske preteky sa konali v Tatranskej Polianke v roku 1911. Majstrovstvá Európy 1925 vo Vysokých tatrách zas dali na Slovensku zelenú kartu kanadskému hokeju. Najväčšou udalosťou však boli Majstrovstvá Európy v roku 1970 na Štrbskom Plese v klasických lyžiarskych disciplínach. Dnes to vo Vysokých Tatrách stále žije hokejom, futbalom, golfom, zjazdovým lyžovaním, bežeckým lyžovaním, tenisom, volejbalom a podobne.


4. PRECHÁDZKY

CESTIČKY A TRASY

Vysoké Tatry sú plné prírodných skvostov a dokážu nepochybne liečiť telo i dušu. Nájdete tu množstvo unikátnych príslušníkov fauny a flóry, chránených území či vodných plôch. Na území Tatranského národného parku je obzvlášť výnimočná flóra. Nachádza sa tu vyše 600 km turistických značkovaných chodníkov. Prednosťou je, že sú vhodné pre každého návštevníka. Objaviť môžeme značené lesné cestičky a náučné chodníky pre rodiny deťmi, nenároční turisti sa môžu vydať do dolín, skúsenejší na niektorý zo sprístupnených štítov a pre hendikepovaných je vybudovaných viacero bezbariérových trás. Tatranská magistrála je najvýznamnejšia a najdlhšia značená turistická trasa, ktorá prelína celé južné úbočie Vysokých Tatier od Podbanského až po Veľké Biele pleso. Je značená červenou farbou a dĺžka magistrály je 46,25 km. Trasa vznikla v 30. rokoch 20.storočia a turistov vedie po celej južnej strane Tatier, v najvyššom bode až do 2037 m.n.n. Jedine tu tiež nájdeme rásť jedinečné endemity ako iskerník vysokotatranský, očianka bezosťová či prvosienka dlhokvetá plocholistá.

TIPY NA PRECHÁDZKY

Okruh okolo Štrbského plesa, Štrbské Pleso / Kalvária na Peknú vyhliadku, Starý Smokovec / Jazierka lásky, Štrbské Pleso / Medvedia lúka, Tatranská Lomnica / Náučný chodník Pramenisko, Tatranská Lomnica / Lesopark Kvetnica, Poprad.

TIPY PRE LAHŠIU TURISTIKU

Vodopád Skok zo Štrbského Plesa / Symbolický cintorín z Popradského Plesa / Hrebienok zo Starého Smokovca / zo Štrbského Plesa na Popradské pleso / Zámkovského chata z Hrebienka / Bilíková chata z Tatranskej Lesnej / Studenopotské vodopády zo Starého Smokovca / Chata Plesnivec z Tatranskej Kotliny / Sliezsky dom z Tatranskej Polianky.


5. COVID

SLOVENSKO A COVID

Celkovo úspešne prekonalo chorenie COVID-19 už niekoľko desiatok tisíc pacientov, z toho na Slovenku cez 253 000. Pretrvávajúce zdravotné ťažkosti a následky ochorenia, ktoré bráni k navráteniu sa do bežného života, pociťuje však stále viac ľudí.

POSTCOVIDOVÝ SYNDRÓM

Množstvo pacientov, dokonca aj tí, ktorí prekonali miernejší priebeh ochorenia, prežívajú i po zotavení stále príznaky tzv. postcovidovového syndrómu. Účinky infekcie na myseľ i telo sú rozmanité a vyskytujú sa predovšetkým u starších ľudí, no ani mladí, vitálni nie sú výnimkou. Medzi najčastejšie príznaky patrí: extrémna únava a slabosť, dusivý kašeľ a ťažkosti s dýchaním, bolesť hlavy, pretrvávajúca strata chuti a čuchu, poruchy spánku i pamäte, vyčerpanie či bolesť v končatinách alebo hrudníku nehovoriac o psychických dopadoch ako je strach zo straty zamestnania, problémy so starostlivosťou o zverené osoby či stúpajúce domáce násilie.

KÚPEĽNÁ LIEČBA POSTCOVIDOVÝCH PACIENTOV

Už v prvých fázach šíriaceho sa ochorenia v roku 2020 si odborníci začali všímať prvé zostatkové príznaky ochorenia u pacientov, ktorí v štatistikách už figurovali ako vyliečení.

„,Od augusta 2020  v odborných databázach začali pribúdať publikácie, najmä z krajín, ktoré výrazne zasiahla prvá vlna pandémie ako Čína, Taliansko, Veľká Británia, Španielsko a USA, o syndróme dlhodobo pretrvávajúcich príznakov, ktoré neboli viazané len na respiračný aparát,“ upresňuje v rozhovore pre Slovenku MUDR. Janka Zálešáková, predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov, a dodáva: ,,Lekári na celom svete sa zhodli, že po infekcii novým koronavírusom môže byť postihnutý takmer každý orgán ľudského tela.“

Mnohé európske krajiny preto začali i s rehabilitačnou liečbou, týchto pacientov. ,,V krajinách s rozvinutým kúpeľníctvom sa táto nová diagnóza objavila najmä v liečebných kúpeľoch,“ objasnila situáciu týkajúcu sa i Slovenka MUDr. Janka Zálešáková. Už v októbri minulého roka Asociácia slovenských kúpeľov totižto prišla s návrhom liečebného programu, vďaka ktorému sa zotavili prví pacienti, ktorí si ale  liečbu museli platiť sami. Po rokovaniach s ministrom zdravotníctva sa však i v tomto ohľade očakávajú pokroky a  liečba trvajúca 21 dní by mala byť časom uhrádzaná zo zdravotného poistenia klienta. O zámere informovala i hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

LIEČEBNÝ PLÁN

Procedúry liečebného plánu by mali zodpovedať vždy konkrétnym ťažkostiam. Pri najčastejších respiračných ťažkostiach to bude napríklad dychová gymnastika, inhalácie, rôzne cvičenia či relaxačné techniky a pri pohybových ťažkostiach zase fyzioterapia, termoterapia, rôzne druhy elektroliečby či vodoliečby, masáží a podobne. Slovenské kúpele už teraz disponujú kvalitnými zdravotníckymi zariadeniami, ktoré sú potrebné pre všetky zdravotné úkony pri liečbe.

Nakoľko sa väčšina slovenských kúpeľov nachádza mimo rušných miest, ich okolie preto je viac než príhodné pre liečbu. Ak sa k tomu pridá i výnimočná čistota vzduchu a vhodné klimatické podnebie, ako je to napríklad aj vo Vysokých Tatrách, dostaneme dokonalé podmienky pre zotavenie.

Významnou prírodnou pamiatkou je Belianská jaskyňa v Tatranskej Kotline, ktorá je jedinou sprístupnenou vo Vysokých Tatrách. Od roku 1882 ju navštevujú turisti pre najbohatšiu kvapľovú výzdobu.

PRAVIDLÁ SÚŤAŽE O DARČEKOVÝ BALÍČEK TATRY AKO LIEK TU!

Napísali o nás:

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak