Víťaz národnej kampane „Do práce na bicykli“ je spod Tatier

Víťazom projektu, ktorého cieľom je podpora cyklistickej dopravy, sa stal Michal Kreta. Počas júna, kedy si viac ako 13 500 cyklistov zaznamenávalo, koľko kilometrov prešli cestou do a z práce, najazdil Michal viac ako 3 tisíc kilometrov. Práve počet kilometrov je jediným posudzovaným parametrom. Michal mal však podmienky náročnejšie ako ostatní cyklisti. Do práce v hoteli na Štrbskom plese dochádza z podhorskej obce Veľká Lomnica a každý deň tak prekonal prevýšenie minimálne 700 m.

„Súťaže som sa zúčastnil tretíkrát, vlani som skončil na 16. mieste. Počas celého júna panovali vo Vysokých Tatrách nezvykle vysoké teploty, ale ja som si veľmi prial tento ročník vyhrať,“ hovorí Michal Kreta, ktorý pracuje ako šéf housekeepingu v Grand Hoteli Kempinski vo Vysokých Tatrách. Michal je cyklista – amatér, nikdy nebol členom žiadneho športového klubu, najväčšou motiváciou je pre neho láska k športu. Jazdí na horskom bicykli, napriek tomu preferuje, najmä na dlhšie vzdialenosti, asfaltový povrch. Z ciest vraj nemá žiadne pikošky, okrem stretnutia s medveďom. „Obaja sme našťastie zareagovali rovnako, čo najrýchlejším útekom opačným smerom, takže všetko dobre dopadlo,“ spomína s úsmevom Michal.

Michal súťažil spolu s kolegami aj v kategórii tímov. Skupina štyroch cyklistov s názvom „Kempáči“ skončila s počtom najazdených 4 386 km na 9. mieste. V hoteli majú vytvorené podmienky pre všetkých zamestnancov, ktorí chodia do práce na bicykli. „Máme k dispozícii „parkovisko“ pre bicykle s nástennými držiakmi, samozrejme šatne aj sprchy,“ vymenúva.

Michal a jeho víťazstvo v číslach:

3027 km najazdil počas kampane „Do práce na bicykli“

46 jázd absolvoval počas júna – v tomto mesiaci mal dokonca 7 dní voľna

141 hodín strávil na bicykli

3 hodiny trvala priemerne jedna jazda

131 kilometrov prešiel v priemere za deň

Cyklistika sa teší veľkej obľube aj v slovenských veľhorách. V regióne Vysokých Tatier je viac ako 300 km značených cyklotrás, stačí si vybrať podľa ich náročnosti. Tie najnáročnejšie samozrejme ponúkajú aj najkrajšie výhľady.

Cyklotúry, ktoré odporúča Michal:

  1. Štrbské Pleso – Kežmarské žľaby (Mokriny) – Spišská Belá – dlhšia túra, ktorá lemuje masív Vysokých Tatier
  2. Štrbské Pleso – Východná – dlhšia túra, nazývaná aj „50 odtieňov zelenej“
  3. Štrbské pleso – Popradské pleso – kratšia túra spájajúca dve tatranské plesá

Cieľom národnej kampane „Do práce na bicykli“ je podpora rozvoja nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách. Ministerstvo dopravy a rozvoja SR a národný cyklokoordinátor chcú tiež týmto podujatím už po deviatykrát vyzvať samosprávy, aby vytvárali kvalitné podmienky pre ekologické druhy dopravy a tiež motivovať zamestnávateľov, aby v sídlach spoločností budovali pre svojich zamestnancov dochádzajúcich do práce na bicykli vhodné podmienky. Projekt trval od 1. do 30. júna 2022.

Podujatia v Tatrách