Vláda zlyháva – cestovný ruchu pochováva

Cestovný ruch nikdy preukázateľne nezvyšoval čísla nakazených, práve naopak, v našich prevádzkach je najväčšia kontrola dodržiavania stanoveného režimu. Cestovný ruch je ale jediný sektor, ktorý je dlhodobo a najviac obmedzovaný, čo považujeme za diskriminačné.

Tento rok je výrazne horší ako prvý rok pandémie. Z dvanástich mesiacov sme zatvorení alebo výrazne obmedzení osem mesiacov. Dnes sme na tom tak, že mnohí z nás sme na pokraji krachu. Podniky sú zadlžené a v decembri už nie je z čoho zamestnancom poslať výplaty. Vláda SR stanovila pred 3. vlnou pandémie, podľa vlastného vyjadrenia, jasné pravidlá a spustila Covid automat. Zástupcovia z cestovného ruchu neboli vypočutí ani prizvaní k rokovaniam o týchto pravidlách, ale aj tak sme ich dodržiavali. Veľakrát aj nad rámec stanovených opatrení, kontrolovali sme OTP režim, testovali zamestnancov, starali sa o ich bezpečnosť i bezpečnosť klientov v našich prevádzkach zavedením prísnych hygienických štandardov, čo boli ďalšie a ďalšie náklady navyše.

S meniacimi sa farbami Covid automatu sa pravidlá sprísňovali a cestovný ruch bol opätovne prvý na rane. Naše prevádzky sa zatvorili bez jasného plánu a scenára budúceho možného fungovania alebo odškodňovania. Tak, ako sme my rýchlo reagovali na každú farbu Covid automatu, očakávame rovnaký rýchly a aktívny prístup štátu k nám.

Ani teraz, počas zatvorenia, sme nesedeli so založenými rukami, prebrali sme úlohu štátu a zobrali do vlastných rúk aj iniciatívu na podporu zdravotníkov a našej nemocnice. Založili sme iniciatívu Pomôžme našej nemocnici, oslovili sme Prešovský samosprávny kraj na spoluprácu a v regióne organizujeme mobilné očkovanie. Investovali sme vlastný čas, energiu a  zdroje desiatok ľudí, ktorým záleží na verejnom zdraví a masívne očkovanie prebieha vo všetkých obciach v okrese Poprad. Rovnako však potrebujeme prežiť a postarať sa o vlastné rodiny, firmy a zamestnancov. Naša iniciatíva je úspešná, pretože sa vďaka nej v regióne zaočkovalo 1500 osôb a pokračujeme ďalej. 

Robíme všetko, čo je v našich silách, pomáhame ľuďom a štátu, teraz však potrebujeme rýchlu a cielenú pomoc my.

Naše požiadavky:

  1. Naplnenie verejného prísľubu, že vakcína je sloboda a otvorenie všetkých našich prevádzok od 18. 12. 2021 v režime OP.
  2. Okamžité navýšenie podpory pre cestovný ruch z MINDOP z 10% na 20% z poklesu tržieb.
  3. Obnovenie schémy prvá pomoc „Plus Plus“ od novembra 2021, pre udržanie a záchranu pracovných miest v cestovnom ruchu.
  4. Schválenie a zavedenie zníženej sadzby 10% DPH na gastro služby od 1. apríla 2022.

Cestovný ruch nie je možné naštartovať zo dňa na deň. Žiadame, aby sa preto pravidlá nastavili jasne a boli dlhodobo platné. Požadujeme tiež, aby zástupcovia cestovného ruchu boli priamo súčasťou rokovaní o návrhoch opatrení. Poučme sa zahraničím, tam sú pravidlá funkčné. Naši klienti odchádzajú za najbližšie hranice, kde si môžu užívať sľubovanú slobodu a služby.

Zúfalá situácia si vyžaduje zúfalé činy. Dnes už nie je čas na vyčkávanie, preto, ak nášmu volaniu o pomoc nepríde odpoveď vo forme návrhu férových riešení od Vlády SR do 16.12. 2021, budeme náš hlas stupňovať. Postupne sa k nám pridávajú ďalšie regióny a túto výzvu sme pripravení predniesť  osobne so zástupcami nášho segmentu z celého Slovenska otvoreným protestom v Bratislave.

Vydali: podnikatelia v cestovnom ruchu vrátane gastra z Vysokých Tatier a Popradu, vyhlásenie podporuje Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry

Podujatia v Tatrách