Vo Vysokých Tatrách dopadlo leto pozitívne, kriticky vyzerá predpoveď pre turizmus na jeseň
Celá tohtoročná letná turistická sezóna v tatranskom regióne sa nesie nielen v „tieni“ koronavírusu, ale jej prvý mesiac júl bol poznačený aj značne daždivým počasím, no mesiac august to množstvom slnečných dní vykompenzoval.
„Júlová bilancia naznačovala mínusové výsledky, na konci leta sa však podarilo chýbajúcu návštevnosť nielen dobehnúť, ale aj vylepšiť, pokiaľ hovoríme o jednodňových návštevníkoch. Celkovo teda môžeme na konci sezóny povedať, že dopadla dobre“, hovorí Michal Sýkora, predseda predstavenstva Oblastnej organizácie Región Vysoké Tatry.
Epidemiologické opatrenia pri vycestovaní do zahraničia i masívna kampaň na podporu domáceho cestovného ruchu vo finále spôsobili, že na konci letnej sezóny v Tatrách zaznamenávame nárast jednodňových návštev-níkov. Podľa odhadov to bolo až na úrovni 30%, čo vyjadrené v číslach znamená, že sa v Regióne Vysoké Tatry počas mesiacov júl a august pohy-bovalo zhruba 1,5 mil. turistov. Región bol počas leta skutočne bezpečným miestom, za prísne dodržiavanie nariadení a pravidiel patrí vďaka hotelierom, podnikateľom aj samotným turistom.
Súhrn okolností – daždivé počasie v júli, opatrný rozbeh letnej sezóny a postupné otváranie prevádzok i atrakcií spôsobili pokles ubytovaných hostí v júli 2020 oproti júlu 2019 o cca 17%, teda 83 % minuloročných počtov, čo v absolútnych číslach predstavuje cca 56 tis. ubytovaných hostí v tatranskom regióne. V auguste bolo počasie stabilnejšie, no aj v tomto mesiaci bol zaznamenaný pokles počtov ubytovaných návštevníkov oproti augustu 2019 a to asi o 8%, teda na výšku cca 92 % minuloročných počtov, čo v absolútnych číslach predstavuje cca 71 tis. ubytovaných hostí v tatranskom regióne v auguste 2020.
Tento pokles však nie je hodnotený ako dramatický, vzhľadom na opatrenia i celkovú opatrnú situáciu v spoločnosti, a hrozby, ktoré na začiatku leta viseli nad cestovným ruchom. Zväz hotelov a reštaurácií odhadol pokles ubytovaných hostí v lete 2020 na celom Slovensku o cca 50%, takže výsledok tatranského regiónu okolo 80 % je viac ako prijateľný. Hostia prichádzajúci do regiónu tento rok menili svoje zaužívané správanie, leto sa nieslo skôr v trende rezervácií pobytov na poslednú chvíľu, niektorí ubytovatelia hovoria aj o skrátení priemernej dĺžky pobytu. Najčastejším typom hosťa boli vracajúci sa klienti, z drvivej väčšiny slovenskí občania. Tatry však túto sezónu „podržali“ aj českí turisti, ktorých subjektívne evidujeme omnoho viac ako po minulé roky.
“ Vylepšená skúsenosť z tohto leta je u podnikateľov jednoznačne zvýšenie flexibility – pri zavádzaní opatrení, komunikácii s hosťami, zmenou storno podmienok a presúvaní rezervácií pobytov“ uvádza Lenka Rusnáková riaditeľka Združenia cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách.
„Čo bolo zvláštnosťou tohto leta bol obrovský, viac ako 100% nárast cykloturistov, čo pre tatranský región znamená do budúcnosti úlohu viac sa koncentrovať a venovať problematike výstavby nových a rozvoju existujúcich cyklotrás“ – dopĺňa informácie Ján Mokoš, primátor Mesta Vysoké Tatry.
„Táto letná turistická sezóna bola na tatranských lanovkách výnimočne zvláštna. Na jednej strane sa ľudia viac ako inokedy rozhodovali o svojich výletoch na poslednú chvíľu, na strane druhej bola veľmi výrazne ovplyvnená premenlivým počasím. Spolu s chýrmi o preplnených Tatrách to spôsobilo, že návštevnosť horských stredísk mala veľmi kolísavý charakter. Celkovo ale letná návštevnosť lanoviek bola o zhruba 20 % nižšia ako počas uplynulého roka. Lepšie na tom boli ubytovacie zariadenia, v ktorých sme sa úrovňou obsadenosti nad 90% priblížili minulému roku. Úplne vypadol segment MICE – firemných podujatí a konferencií. Hotelovou novinkou leta 2020 bol benefit v podobe lístkov na lanovky grátis pre hostí ubytovaných v našich tatranských hoteloch, vďaka čomu klienti za júl a august 2020 využili viac ako16 000 lístkov na lanovku, zhrnul letnú sezónu za spoločnosť TMR, ako prevádzkovateľa lanoviek, hotelov a atrakcií, Juraj Chovaňák, marketingový riaditeľ.
V termálnom aquaparku AquaCity Poprad vyjadrujú na konci leta spokojnosť. V aquaparku síce evidujú pokles návštevnosti o príbližne 10 %, hotely však dosiahli vysokú obsadenosť, porovnateľnú s minulým rokom, čo pripisujú komplexnosti produktu – najmä rodiny s deťmi vyhľadávali miesta a atrakcie, kde môžu stráviť aktívny čas a využívať možnosti výletov do okolia. Negatívne scenáre sa počas leta nenaplnili a kúpania sa chtiví využívali tieto služby.
„Nášmu aquaparku podarilo udržať dobrú bilanciu, hoci začiatok sezóny vyzeral rozpačito. Celé leto sme sa maximálne snažili o dodržiavanie bezpečnosti a ochrany zdravia a k zodpovednosti viedli aj návštevníkov. Tento trend by sme radi udržali aj počas jesene a nadchádzajúcej zimy, pretože relax, šport a wellness považujeme za dôležitú súčasť prevencie zdravia každého človeka“ hodnotí Richard Pichonský, riaditeľ rezortu.
V Poprade ako mestskej podtatranskej destinácii však potvrdili trend, ktorý sa odohrával na celom Slovensku – a teda masívny pokles návštevnosti turistov. Ondrej Kavka, viceprimátor Popradu uvádza:
“ Celkový počet turistov podľa štatistiky Visit Poprad, mestskej informačnej kancelárie, je nižší o viac ako 50 %. Zrušenie obľúbených veľkých podujatí ako Popradské kultúrne leto, športových akcií a iných eventov malo určite na celkovú návštevnosť mesta obrovský vplyv, ďalším faktorom je vyhľadávanie izolovaných miest či pobytu v prírode a vonku, oproti mestským destináciám“.
Jednoznačne národnostiam počas leta dominovali Slováci, nasledovali ich Češi, Poliaci, Maďari a tradíciu návštevy regiónu a Popradu si uchovali i cestovatelia z Nemecka. Najväčší výpadok tvorili práve zahraniční turisti, v celkovom skóre sú to najviac Poliaci, ktorí sú jednou z dominantných skupín v Regióne. Ostatné národnosti boli viac-menej výnimočne zastú-pené, veľa zaznamenaných zahraničných ŠPZ patrilo Slovákom, ktorí dovolenkovali doma, v prípade cudzincov to boli veľakrát turisti, ktorí žijú trvale v niektorej z okolitých krajín. Oficiálne štatistiky podľa národností ešte nie sú k dispozícii „ – kompletizuje bilanciu Lucia Blašková, výkonná riaditeľka OOCR. K 30. júnu evidujeme na základe údajov zo ŠUSR až dvojnásobnú návštevnosť z Českej republiky oproti minulému roku, rovnako tak nárast je výrazný aj u maďarských a poľských občanov, tieto štatistiky však zahŕňajú aj zimu od januára 2020, takže letnú bilanciu nereflektujú, upresňuje Blašková. Skúsenosť z leta hovorí, že u poľských a maďarských návštevníkov došlo k masívnemu poklesu. Tieto údaje vychádzajú zo štatistík ubytovaných hostí, tento údaj potvrdzujú aj samotní hotelieri.
Do Vysokých Tatier už prišlo najobľúbenejšie ročné obdobie – jeseň. Počasie zatiaľ praje možnostiam trávenia času vonku a množstvo atrakcií je stále k dispozícii aj v interiéroch, či už sú to rôzne galérie, historické objekty a múzeá, reštaurácie a služby, detské herne a na jeseň najviac vyhľadávané wellness centrá. Hotelieri pravidelne aktualizujú svoje bezpečnostné pra-vidlá na základe vydávaných opatrení, aby sa ich klienti cítili bezpečne a užili si svoj pobyt v pohodlí. Podnikatelia v turizme pozerajú k jesenným mesiacom s obavami, výpadok konferencií a biznis klientely tzv. leisure klient zrejme nenahradí. Napriek tomu veríme, že naši Slováci budú dovolenkovať doma aj počas jesene.
„Región Vysoké Tatry je pripravený na návštevníkov aj v tomto mimosezónnom období – v našom Regióne ste vždy v bezpečí. Podporte domáci cestovný ruch, buďte zodpovední a tolerantní voči svojmu okoliu ale nezabudnite aj na seba a doprajte si relax a oddych a prírodný liek v podobe unikátnej liečivej klímy, pokoja a prírody, ktorý v Tatrách celoročne nájdete“ uzatvára Michal Sýkora.