Vysoké Tatry ponúknu bežcom počas jari a leta skvelé zážitky a výnimočnú sériu podujatí

Vysoké Tatry, 5.3.2018 – Podtatranské športové kluby zapojené do projektu Tatry v pohybe spoločne pripravili aj tento rok pre všetkých športových nadšencov množstvo zaujímavých podujatí.

Januárové a februárové preteky sa niesli v znamení Zimnej bežeckej série, skialpových pretekov Vertical Grand Tour a Štrbských bežiek, ktoré spolu prilákali takmer tisícku účastníkov.

Už od 1.3. sa môžu záujemcovia registrovať na 4. ročník populárnej série Tatry v pohybe Prestige tour, ktorá spája 5 skvelých bežeckých podujatí v regióne Vysokých Tatier. Pretekárov preveria trate rôznej dĺžky a náročnosti, nebudú medzi nimi chýbať nočné preteky, preteky v behu do vrchu, vytrvalostné cestné behy, či preteky v krose. Tí najlepší získajú prestížne tituly „Bežecký kráľ a bežecká kráľovná Tatier“ a pre všetkých je pripravená jedinečná zberateľská kolekcia účastníckych medailí. Už tradične zbierka piatich medailí vytvorí panorámu Vysokých Tatier, tentokrát to bude aj s nápisom „TATRY“. 

Prestige tour odštartuje v sobotu, 5.mája behom CITY trail v Starom Smokovci. Účastníci budú mať možnosť prebehnúť uličkami Starého Smokovca, ale vybehnúť si aj na Tatranskú kalváriu, či prebehnúť okolo známych historických budov. Okrem tradičných 8km a 16km dlhých trás je pripravený kratší 4km okruh pre menej skúsených bežcov a vítané sú aj rodiny s deťmi, či nordic walkeri. Pre najmenších budú pripravené súťaže pre deti a pre všetkých bohatý sprievodný program. Víkendový program v Starom Smokovci pokračuje v nedeľu 6.5. organizovaným „APP RUNom“ v rámci celosvetového charitatívneho behu Wings for life World Run, venovaného podpore výskumu poranení miechy. Toto globálne podujatie sa uskutoční v rovnakom dátume a čase na všetkých kontinentoch a každý, kto si stiahne do mobilu aplikáciu a zaregistruje sa na beh, pomôže tým, ktorí behať nemôžu.

Hneď o mesiac v júni bude nasledovať trojdňová Tatry Running Tour na Štrbskom Plese, kde sú pripravené okrem Night Run-u, aj ďalšie trailové preteky, medzi ktorými je aj extrémny 34km dlhý beh Sky&Clouds s náročnými prevýšeniami, ktorého veľká časť vedie po tatranskej magistrále okolo Popradského plesa a Horského hotela Sliezsky dom. „ Sme radi, že táto jedinečná trojdňová túra sa za hranicami Slovenska teší veľkému záujmu, k dnešnému dňu máme na Tatry Running Tour prihlásených bežcov z 8 krajín, medzi nimi aj z Veľkej Británie, USA či Rakúska,“ uvádza za organizátorov Tatry v pohybe Ing. Viera Halasová. „ Tento rok sú preteky Sky&Clouds Run certifikované medzinárodnou trailovou asociáciou ITRA a všetci, ktorí dobehnú v stanovenom limite do cieľa získajú body ITRA a tiež kvalifikačné body na legendárny UTMB“, dodáva.

Druhú júlovú nedeľu je na programe už tradičný Malý štrbský maratón, ktorý vstupuje už do 41. ročníka a 31 km cestný beh zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť patrí medzi najstaršie

pravidelné bežecké športové podujatia v regióne. Fanúšikovia kratších behov a Nordic walkingu si môžu zapretekať na 10 kilometrovej trati a žiacke kategórie budú súťažich v uliciach obce Štrba. Účastníkom sa naskytnú nádherné výhľady na panorámu Vysokých Tatier a malebné okolie historickej obce Štrba. Pretekov sa každoročne zúčastňuje množstvo kvalitných bežcov z afrických krajín a organizátori od prvého ročníka evidujú všetky výsledky 31 kilometrovej trate v online historických tabuľkách.

Hneď o týždeň neskôr budú mať možnosť účastníci získať ďalšiu medailu do série, a to v tradičnom Memoriále Jána Stilla z Novej Lesnej na Hrebienok, ktorý je zároveň behom s najväčším prevýšením v rámci série Tatry v pohybe Prestige tour. Podujatiu predchádza v piatok nočný beh ulicami Novej Lesnej sprevádzaný atraktívnym kultúrnym programom a účasťou známych športových osobností. Tento rok k 9370 metrovej trati pribudnú 6600 metrov dlhé preteky z Novej Lesnej do Starého Smokovca.

Sériu zavŕši 1.9.2017 Podtatranský polmaratón a Primátorská desiatka, ktoré sú vyvrcholením celej série a odhalí nového bežeckého kráľa a bežeckú kráľovnú Tatier. Vyvrcholenie bude opäť sprevádzané bohatým programom pre športujúce rodiny a divákov priamo v centre Popradu. Do bežeckých disciplín sa každoročne zapájajú aj športové kluby z iných športových odvetví rôznych z Popradu a Svitu, pre ktorých je toto podujatie spestrením letnej prípravy a oslavou športu.

Celá séria je určené nielen bežcom, ale aj milovníkom severskej chôdze, ktorí súťažia vo vlastnej kategórii.

„V minulom roku sa na podujatia Tatry v pohybe prihlásilo spolu5622 pretekárov z 18 štátov sveta a veríme, že aj tento rok budú mať preteky podobný úspech.“ dodáva na záver Halasová.

Priebežné výsledky z jednotlivých pretekov a rebríček celej bežeckej aj Nordic Walking série môžu záujemcovia sledovať na webstránkach projektu Tatry v pohybe. Spolu s výsledkami si pretekári môžu vytlačiť svoj účastnícky list, prezrieť cieľové video a fotogalérie.

Viac informácii: www.tatryvpohybe.sk, https://www.wingsforlifeworldrun.com/sk/en/app-run-vysoke-tatry/, www.sporttatry.sk, www.tatry.sk, www.regiontatry.sk 

Podujatia v Tatrách