Zimná sezóna v Tatrách predpovedala ďalší rekord ... zasiahla však „koronakríza“ - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Zimná sezóna v Tatrách predpovedala ďalší rekord … zasiahla však „koronakríza“

V marci vo Vysokých Tatrách zo dňa na deň turisti zmizli z ulíc a hôr a cestovný ruch zastal tak ako život prakticky na celej planéte. V tomto období zvyčajne lyžiari odkladali lyže a bilancovali sa výsledky uplynulej sezóny.

Dopad situácie a tzv. korona krízy je pre turizmus a podnikateľov služieb tvrdý, škody stále narastajú, napriek tomu Tatranci veria, že pri ďalšej fáze uvoľňovania opatrení sa návštevníci budú môcť vrátiť do hotelov, penziónov, apartmánov, či reštaurácií. V súčasnosti sa väčšina z nich aktívne pripravuje na letnú sezónu. Kríza sa však výrazne dotkla i samospráv, obce i mestá v regióne rovnako hlásia výrazné zníženie príjmov vo svojich rozpočtoch.

Predseda oblastnej organizácie OOCR Región Vysoké Tatry a starosta obce Štrba Michal Sýkora odhaduje pokles príjmov v rozpočtoch obcí v tomto roku vo výške okolo 30 %. Nakoľko obce a mestá financujú údržbu infraštruktúry a zázemie pre turistov v jednotlivých tatranských lokalitách, na rozvoj regiónu sú pre samosprávy nevyhnutné aj finančné prostriedky z dotácií v rámci OOCR. Samosprávy pod Tatrami sa v tejto súvislosti obracajú so svojimi požiadavkami a argumentmi na štát, ktorý v najbližších dňoch bude rozhodovať o výške a použití dotácií pre cestovný ruch.“

Štatistiky zimnej sezóny ostali nejasné, i keď signalizovali vynikajúce výsledky a nadväzovali tak na predošlé obdobia, kedy sa vo Vysokých Tatrách kontinuálne lámali rekordy.

Lyžiarske strediská napriek rozpačitému začiatku sezóny a nižšiemu počtu hostí v jej úvode hodnotia zimu do jej predčasného ukončenia kladne. Zlepšenie snehových podmienok a počasia, ktoré prialo lyžiarom a počet hostí vyrovnal a doplnil celkovú návštevnosť, ktorá sa v tatranských lyžiarskych strediskách očakávala. Z pohľadu plánov na celú sezónu, ktorá mala trvať dlhšie, teda zaznamenávame výpadok celej návštevnosti za obdobie od 13.3. do plánovaného ukončenia sezóny a sumárne rapídny pokles hostí.

Hotelieri si uplynulú zimu rovnako pochvaľujú. Bez vplyvu krízovej situácie by sa obsadenosť hotelov a celková návštevnosť regiónu do Veľkej noci vyvíjala nad priemer a sezóna mohla vyzerať veľmi dobre. Takýto scenár sa kvôli mimoriadnej situácii neodohral. 

Z pohľadu podnikateľov, sa už v mesiaci február 2020 začala prejavovať aj v tatranskom regióne obava z rozšírenia vírusu Covid 19, a tým pádom poklesol aj počet ubytovaných návštevníkov. V mesiaci február 2020 iba obec Štrba vykázala nárast výberu dane, aj keď minimálny, ale mesto Vysoké Tatry aj mesto Poprad vykázalo pokles. Tieto výsledky spôsobili pokles výberu dane z ubytovania o – 12,48%.

Výborné výsledky z výberu dane v mesiaci január však spôsobili, že narastajúcim spôsobom aj všetky tri samosprávy zatiaľ vykazujú nárast výberu dane, a preto má priebežný nárast výberu dane aj celá OO CR RVT a to o + 12,39%. Výborné výsledky návštevnosti regiónu pokračovali i vo februári. Sú to však zatiaľ nateraz posledné pozitívne správy, pretože už údaje samospráv o počtoch prenocovaní v marci 2020 neveštia nič dobrého. Podľa štatistík za marec 2020 sa OOCR RVT dostane do výrazne červených čísiel. Pokiaľ by neprišlo na konci prvej dekády marca 2020 k uzatvoreniu všetkých ubytovacích zariadení, mali sme „našliapnuté“ k ďalšiemu rekordnému roku v CR v našom regióne, nárast počtu ubytovaných hostí za prvé dva mesiace v roku 2020 oproti rovnakému obdobiu 2019 by činil až +24,64%.

V jednotlivých samosprávach je to percentuálne vyhodnotenie v číslach:  Poprad + 42,48%, Štrba + 29,77% a Vysoké Tatry + 18,66%. V podhorí a v Poprade bolo do konca roka cítiť vplyv používania rekreačných poukazov, ale zrkadlila sa aj celková návštevnosť regiónu.

Čo sa týka celkových počtov, v januári bol zaznamenaný celkový nárast ubytovaných návštevníkov v RVT o + 25,31%, pričom Slovákov pribudlo + 20,89% a cudzincov rekordných + 36,97%. Značné presuny nastali aj v celkovej štatistike návštevnosti z 20 krajín, odkiaľ k nám v roku 2019 prišlo najviac ubytovaných hostí. Úplne z nej vypadli turisti z krajín ako Južná Kórea, Holandsko, Slovinsko a Španielsko, naopak sa do nej „prepracovali“ Belgicko, Švajčiarsko, Estónsko a Bielorusko.

Viaceré zahraničné krajiny zaznamenali aj rekordné nárasty, tých 5 najvyšších uvádzame v poradí: Litva, nárast + 151,81%, Ukrajina +63,32%, Rumunsko +37,47%, Česko +31,27% a Veľká Británia +29,84%. Najväčší /až desaťnásobný/ pokles zaznamenali návštevníci z Južnej Kórei, ktorí už do Európy skrz koronavírus z Ázii necestovali. 

Tento čas uzavretia regiónu, atrakcií a zariadení sa v regióne využíva nielen na prípravu opatrení pre bezpečnejšiu prevádzku, ale aj na pomoc prírode v podobe výsadby stromčekov zamestnancami v okolí zjazdoviek v Tatranskej Lomnici v súčinnosti so ŠL TANAP, či rôznych iniciatív neziskových organizácií a jednotlivcov, ktorí sa starajú o upratovanie svojho okolia. 

Tatranci počítajú s masívnym výpadkom zahraničných hostí, avšak pripravujú sezónu pre domácich turistov a Slovákov, či možno českých turistov tak, aby po dlhej dobe izolácie mohli navštíviť svoje obľúbené miesta aj atrakcie a svoju dovolenku si užili maximálne bezpečne. 


Lucia Blašková
výkonná riaditeľka / executive director

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak