Drevorezby pre Poprad sú sprístupnené verejnosti

Po dištančnom sympóziu rezbárov, ktoré bolo prezentované na weboch www.regiontatry.sk a www.VisitPoprad.sk sa projekt DREVOREZBY PRE POPRAD 2021 dostal do svojej finálnej fázy.

Dnes v utorok 26. októbra 2021 primátor mesta Poprad Anton Danko spolu s riaditeľkou OOCR Región Vysoké Tatry Luciou Blaškovou a riaditeľkou MIK Poprad Luciou Pitoňákovou drevorezby oficiálne sprístupnili verejnosti.

 „Lom na Kvetnici za posledné roky ožíva a som rád, že sa nám darí z tohto územia postupne vytvárať rekreačnú oblasť, pretože táto nádherná lokalita si to naozaj pýta. Verím, že tento projekt pomôže zvýšiť atraktivitu tohto miesta, pretože drevorezby budú slúžiť ako edukačná pomôcka pre školské výlety a vďaka nim môžu aj ďalší návštevníci spoznávať nádherné, možno doteraz pre niekoho nepoznané zákutia našich lesov,“ povedal primátor mesta Poprad Anton Danko.

Hlavnou témou sympózia boli zvieratá, ktoré prirodzene obývajú lesy v tejto oblasti. Počas prechádzky lesnými chodníčkami budú môcť návštevníci zahliadnuť vlka, medveďa, diviaka, orla, sovu, salamandru, žabu, veveričky, muflóna, slimáka, ryby a dokonca pri starej banskej štôlni aj netopiera.

Bližšie informácie o rozmiestnení drevorezieb v Kvetnici a konkrétnych dielach nájdete TU!

„Tieto drevorezby od piatich majstrov rezbárov sú na vysokej umeleckej úrovni, sú verným zobrazením zvierat a stojí za to prísť za nimi. Budú nielen akýmsi fotopointom priamo v prírode, ale v spojitosti s nimi si MIK Poprad pripravilo ďalšie sprievodné aktivity a súťaže pre deti,“ uviedla riaditeľka MIK Poprad Lucia Pitoňáková.

„Pre nás je dôležite, aby turisti, ktorí navštívia Vysoké Tatry, navštívili aj mesto Poprad objavili jeho krásu, užívali si kultúru a históriu a spoznali aj širšie okolie a to je hlavná myšlienka celého tohto projektu. Diela sú naozaj úžasné, každé z nich je jedinečné a je vidieť, že rezbári sa im pozorne venovali,“ doplnila výkonná riaditeľka OOCR Lucia Blašková.

V spolupráci s Mestskými lesmi Poprad s.r.o. boli vytipované lokality, ktoré sú pre návštevníkov atraktívne a niektoré možno doposiaľ nepoznané. Samotné osadenie drevorezieb zabezpečila spoločnosť Lesostav Poprad a v niektorých miestach sa musela popasovať s neľahkým a nedostupným terénom.

Mapka rozmiestnenia drevorezieb je zverejnená na internetových stránkach mesta, regiónu, ako aj informačnej kancelárie a taktiež ju Popradčania nájdu aj v novembrovom vydaní Mesačníka Poprad.

Na jar 2022 má Mestská informačná kancelária pripravené súťažné aktivity súvisiace s predmetnými drevorezbami. Určené budú pre školské a pred-školské kolektívy, ale aj pre individuálnych návštevníkov.

Projekt Drevorezby pre Poprad 2021 vznikol z iniciatívy Mestskej infor-mačnej kancelárie Poprad a bol realizovaný pod záštitou Oblastnej orga-nizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry v spolupráci s Mestom Poprad, s Mestskou informačnou kanceláriou Poprad a s Mestskými lesmi Poprad s. r. o.

Projekt sa uskutočnil s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Podujatia v Tatrách