Letná sezóna v top destináciách Slovenska

(Liptovský Mikuláš, Vysoké Tatry, 13. 9. 2023) – Liptov a Vysoké Tatry hľadia na budúcnosť cestovného ruchu s nádejou. Letná sezóna 2023 sa doťahuje na predcovidové čísla. Najväčší podiel návštevníkov tvorili domáci Slováci, ktorí si i vďaka možnosti využívať rekreačné poukazy mohli aj v ekonomicky náročnejších časoch dovoliť dovolenkovať. Pozitívom je, že sa po dočasnom výpadku vrátili Českí a Poľskí dovolenkári. Jeseň býva často prísľubom stabilného počasia na horách. Dovolenkové obdobie sa aj preto oplatí predĺžiť na nasledujúcu fázu neskorého leta a začiatku jesene.

Už viac ako 10 rokov turizmus na Liptove a vo Vysokých Tatrách koordinujú oblastné organizácie cestovného ruchu, ktoré dali dokopy mestá a podnikateľov s cieľom rozvíjať tunajšie tatranské destinácie. Práve koordinovaná podpora destinácií zospodu, teda priamo z regiónov, ktoré najlepšie poznajú destináciu, jej špecifiká aj prípadné problémy, prináša nárast návštevnosti, výberu daní z ubytovania aj znižovanie nelegálneho ubytovávania.

„Zatiaľ nedisponujeme komplexnými číslami zo Štatistického úradu SR za leto, údaje máme len za prvý prázdninový mesiac, ale leto hodnotíme ako úspešné. Postupne nám rastú čísla návštevnosti aj prenocovania. Medziročne sme si za júl obe destinácie polepšili. Počet prenocovaní u nás po Vysokých Tatrách stúpol v mesiaci júl o 8 percent a Liptáci si polepšili ešte o jedno percento naviac. Aj keď Slováci tvorili majoritu, cez 60 percent našich hostí, tak trend rastu návštevníkov bol vyšší pri zahraničnej klientele. Väčšinu našich zahraničných hostí tvorili Česi a za nimi nasledovali Poliaci,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková. Slováci vo veľkej miere využívali aj rekreačné poukazy. „Ekonomická kríza a inflácia neprajú cestovaniu, aj preto rekreačné poukazy zohrali dôležitú úlohu v tom, že Slováci vycestovali a rozhodli sa dovolenkovať doma na Slovensku. Sekundárny a nemej dôležitý fakt je aj ten, že poukazy pomáhajú pri znižovaní počtu nelegálne realizovaných pobytov,“ doplnia Lucia Blašková. Niektoré ubytovacie zariadenia na Liptove potvrdili, že dokonca takmer polovica ich hostí prišla práve vďaka možnosti využiť rekreačný poukaz. Cestovanie doma podporujú napríklad aj naši severní susedia a výsledky sú za tie roky zrejmé. V Poľsku  rastie počet atrakcií, rozvíjajú sa tamojšie destinácie, Poliaci dovolenkujú doma a podporujú svoju lokálnu ekonomiku.

„Keď si porovnáme júl 2023 s predcovidovým rokom 2019, tak sme takmer na rovnakých číslach v počte prenocovaní hostí (osobonocí) čo je veľmi dobrý trend. Priemerný počet prenocovaní nám v oboch destináciách síce klesol, ale len minimálne a to na 3,1 dňa pričom Liptov mal v roku 2019 priemernú dĺžku pobytu 3,2 a Vysoké Tatry mali 3,5 dňa,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. V júli 2023 podľa štatistík destinácie zaznamenali nárast Českej klientely. Tá tvorila zhruba polovicu všetkých zahraničných hostí na Liptove a v Tatrách. Samozrejme, že tento údaj sa ešte zmení, keďže pracujeme len s čiastočnými štatistikami a august je zvyčajne veľmi silný mesiac nielen z pohľadu Poliakov.

„Toto leto sme pocítili zmenu návštevníckeho správania. Nie všetci dovolenkári využívali reštauračné zariadenia. Mnohí preferovali ubytovanie v chatách a apartmánoch s kuchynkami a možnosťou variť si počas pobytu. Ušetrili tak na stravovaní a keď to skombinovali napríklad aj s rekreačným poukazom, tak to vo finále významne pocítil ich rodinný rozpočet,“ doplnila Darina Bartková. Trend posledných rokov, teda rezervácie na poslednú chvíľu, pretrval aj toto leto.

Jeseň na horách je stvorená najmä na turistiku a cyklistiku. Stále počasie a dokonalé výhľady sú najlepšou pozvánkou do Vysokých Tatier aj na Liptov. Netreba však zabúdať na bezpečnosť. Poistenie, pevná obuv, bunda do prípadného dažďa a správne načasovanie sú rozhodujúce, aby sa nezmenil zážitok na stres. Na Liptove majú ubytovní hostia poistenie na horách v cene pobytu. Poistenie záchrany v horách s nabitým pobytovým balíkom s Liptov Region Card platí pre hostí ubytovaných v regióne od 2 nocí až do 30. septembra 2023, čo sa ešte určite oplatí využiť. Vo vysokých Tatrách toto leto obnovili svoju TATRY CARD. Silnou motiváciou pre turistov môže byť počas ich jesenných pobytov aj fakt, že vďaka nej môžu jazdiť ekologicky a bezplatne električkami – viac o podmienkach TU.

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV a REGIÓN VYSOKÉ TATRY získavajú každoročne aj dotáciu z Ministerstva dopravy SR. Aj vďaka dotácii sa môžu destinácie prezentovať doma aj v zahraničí, aktívne komunikovať, vytvárať produkty cestovného ruchu, rozvíjať infraštruktúru a byť konkurencie schopné doma aj voči destináciám v zahraničí, ktoré dlhé desaťročia fungujú na prepracovaných systémoch podpory turizmu.


REGION VYSOKÉ TATRY a REGION LIPTOV Oblastné organizácie cestovného ruchu

Podujatia v Tatrách