Tatranský ľadový dóm zavŕšil ďalšiu úspešnú sezónu

Neuveriteľných 5 mesiacov – od 23.novembra 2018 do 23.apríla 2019 trvala sezóna Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Atrakcia, ktorá na Slovensku nemá obdobu, má za sebou už v poradí šiestu sezónu.

Dielo 17 sochárov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Walesu a z USA pod vedením Adama Bakoša pretvorilo 225 ton ľadu na veľkolepý ľadový chrám, ktorý sa niesol v téme Baziliky Sv. Petra v Ríme spolu s Berniniho kolonádou. Z 1880 kusov ľadových blokov vytvorili majstri úžasný objekt, ktorý bol ukrytý pod klimatizovanou kupolou s priemerom 25 metrov. Originálne majstrovské ľadové dielo bolo v kupolách doplnené umeleckými výplňami. Tie boli pretransformované do vitráže modernou technológiou tavenia skla. Ich autorom bol sklár a dizajnér so slovensko-gréckym pôvodom Achilleas Sdoukos. Tatranský ľadový dóm, ktorý na Hrebienok prilákal obdivovateľov ľadového umenia z celého sveta, ponúkol v uplynulej sezóne nielen pohľad na fascinujúcu ľadovú krásu, ale aj multimediálne predstavenia a koncerty, počas ktorých sa predstavili FS Vagonár či Chrámový zbor sv. Cecílie.

Majestátna stavba z ľadu, ktorá na Slovensku nemá obdobu, bola definitívne uzatvorená v utorok 23.apríla. V ten istý deň bolo vypnuté chladenie a všetko pripravené na rozpustenie ľadového kráľovstva.  „Kým doteraz sme náš ľadový dóm chránili pred výkyvmi teplôt v klimatizovanej kupole, tentoraz už naopak robíme všetko preto, aby sa ľadové bloky premenili naspäť na čistú pramenitú vodu. Niekoľko dní budeme sledovať premenlivosť a pominuteľnosť umenia doslova pred našimi očami,“ hovorí Rastislav Kromka – správca Tatranského ľadového dómu.
Tatranský ľadový dóm patrí medzi najväčšie turistické atrakcie a je opakovane úspešný aj v ankete NAJ produkt cestovného ruchu, ktorú organizuje Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. „Hlasy udeľujú turisti a návštevníci z celého Slovenska a sveta, ktorí sa do ankety zapoja. O to viac si vážime, že Tatranský ľadový dóm získal toto ocenenie aj v roku 2018. Myslím si, že je potvrdením zmyslu a kvality odvedenej práce. Veľmi vyzdvihujem aj disciplinovanosť turistov, ktorí pomáhajú tvoriť celkovú atmosféru, ktorá počas celej sezóny v Tatranskom ľadovom dóme vládne,“ uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie
cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová.  

Tatranský ľadový dóm bol na Hrebienku po prvýkrát postavený v decembri 2013. Zaujímavosťou je, že kým v prvých ročníkoch bolo na jeho stavbu použitých približne 50 ton ľadu, v tejto sezóne to už bolo štvornásobne viac.

Tatranský ľadový dóm pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry v spolupráci so spoločnosťou Tatry mountain resorts a partnermi a s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Ani po uzavretí Tatranského ľadového dómu neostal Hrebienok bez atrakcie. V priestoroch bývalého Hotela Hrebienok bolo otvorené Kvantarium – interaktívna galéria svetla. Tá ponúkne návštevníkom rôznorodé multimediálne show, interaktívne exponáty, vysvetlenia fyzikálnych javov – to všetko v rozprávkovom duchu, ktorý zaujme malých i veľkých.

Podujatia v Tatrách