TATRY AKO LIEK

PREČO SÚ TATRY AKO LIEK?

  • Aktívny pohyb na čerstvom vzduchu pôsobí ako liečivá procedúra.
  • Slnečný svit a voňavé silice pohladia vaše zmysly po náročnom období.
  • Kombinácia horskej klímy a pohybu sú najlepším lekárom.
  • Naplánujte si výlet do Tatier a objavte výnimočné účinky tatranskej klímy.

1. ZDRAVIE

VZDUCH, SLNKO A ZDRAVIE

Neobyčajná čistota vzduchu, vysoké hodnoty slnečného svitu, presýtenosť tatranského ovzdušia voňavými silicami a mnohé ďalšie aspekty Vás presvedčia o ozdravných účinkoch obľúbenej dovolenkovej destinácie. Vo vyššej nadmorskej výške sa totižto zvyšuje množstvo hemoglobínu ale aj celkové množstvo krvi v tele. Zmenu v organizme spôsobuje aj zvýšená intenzita slnečného žiarenia či znížený atmosférický tlak. Neobyčajne čistý vzduch pozostáva z faktu, že sa Vysoké Tatry nachádzajú nad vrstvou prachovej a dymovej zóny, čím je vzduch takmer bez baktérií a alergénov. Slnečný svit sa tu vyznačuje vysokými hodnotami (ročný priemer 1817 hodín) a zosilnenou intenzitou ultrafialového žiarenia, ktoré je v porovnaní s mestskou klímou asi 15-násobné. Čo sa týka atmosférického tlaku, teda tlaku vzduchu, ide o jav vyvolaný tiažou vzduchového stĺpca siahajúceho od nadmorskej výšky až po hornú hranicu atmosféry. Okrem nadmorskej výšky na tento tlak vplýva aj teplota či prúdenie vzduchu.

TATRANSKÝ NÁRODNÝ PARK

TANAP bol vyhlásený už v roku 1949 a je najstarším národným parkom na Slovensku. Tvorí ho najväčšia horská skupina v karpatskom oblúku s najväčším vrcholom – Gerlachovským štítom (2655 m.n.m.). V európskom meradle ide o jedinečnú ochranu flóry a fauny v najvyšších európskych veľhorách ležiacich severne od Álp. Spolu s poľským národným parkom sú Tatry od roku 1993 biosférickou rezerváciou UNESCO.


2. KLIMATOTERAPIA

KOMPLEXNÁ TERAPIA

Podstatou klimatického kúpeľného pobytu je klimatoterapia, teda jedinečná kombinácia horskej klímy doplnená pobytom na čerstvom vzduchu. Aktívna klimatoterapia presnejšie teda využíva jednotlivé klimatické faktory ako vietor, slnko a tieň a ich kombináciu s kinezioterapiou (turistikou), športovými a outdoorovými aktivitami a tak pôsobí ako komplexná terapia.

KLÍMA

Samotná klíma sa vyznačuje pomernou stálosťou a patrí medzi trvalé fyzikálno-geografické črty miesta alebo krajiny. Koža reaguje na teplotné, mechanické, vlhkostné, elektromagnetické podnety. Sliznica dýchacích ciest zas na plynné súčasti, aerosóly a zmyslové orgány, ktoré sprostredkujú čuchové, akustické a zrakové podnety. Pri zmene klímy sa musí organizmus prispôsobiť zmeneným podmienkam, aby si udržal stabilné vnútorné prostredie. Klimatickou liečbou sa zaoberal i doktor Szontagh, ktorý sa na základe meraní a pozorovania presvedčil, že počas zimných teplotných inverzií je vo vyšších polohách nie len teplejšie, ale je tam aj podstatne viac slnečných dní. Taktiež prichádza k zníženej tenzii kyslíka čo sa vyznačuje nízkym tlakom vzduchu, nižšou priemernou teplotou a presýtenosťou tatranského ovzdušia ozónom.

IDEÁLNA NADMORSKÁ VÝŠKA

Vysoké Tatry preto ponúkajú mnoho možností ako tieto výhody spojiť v nejednu krásnu vychádzku s výhľadmi na slovenské štíty v príjemnom lesnom prostredí, ktoré ponúka primeranú vlahu a presýtenosť celého tatranského ovzdušia. Klimatoterapia pôsobí priaznivo najmä vtedy, keď je iná ako podnebie, v ktorom sa človek bežne pohybuje a za výhodné sa považujú lokality s nadmorskou výškou od 600 do 2500 m. n. m.


3. ŠPORT

ZMENY V ORGANIZME

Naše telo sa nadmorskej výške prispôsobuje takmer okamžite. Štúdie zamerané na športovcov ukázali, že hladina hemoglobínu, sa za týždeň strávený vo vysokohorskom prostredí zvýši asi o jedno percento, čo sa následne prejaví zlepšením telesnej výkonnosti o jedno až tri percentá. Vo vyššej nadmorskej výške sa zvyšuje množstvo hemoglobínu v ale aj celkové množstvo krvi. Zmenu v organizme spôsobuje aj zvýšená intenzita slnečného žiarenia. Na Štrbskom Plese sa tiež nachádza podobný atmosférický tlak ako v Alpách vo výške 3000 m.n.m. a možno aj preto sa tu vracajú trénovať športovci z celého sveta.

ŠPORT VO VYSOKÝCH TATRÁCH

Čo sa týka zimných športov tak v roku 1900 sa na Štrbskom Plese uskutočnili Majstrovstvá Európy v rýchlokorčuľovaní. V roku 1903 bola v Tatranskej Lomnici vybudovaná prvá sánkarská dráha a prvé lyžiarske preteky sa konali v Tatranskej Polianke v roku 1911. Majstrovstvá sveta 1925 vo Vysokých tatrách zas dali na Slovensku zelenú kartu kanadskému hokeju. Najväčšou udalosťou však boli Majstrovstvá Európy v roku 1970 na Štrbskom Plese v klasických lyžiarskych disciplínach. Dnes to vo Vysokých Tatrách stále žije hokejom, futbalom, golfom, zjazdovým lyžovaním, bežeckým lyžovaním, tenisom, volejbalom a podobne.


4. PRECHÁDZKY

CESTIČKY A TRASY

Vysoké Tatry sú plné prírodných skvostov a dokážu nepochybne liečiť telo i dušu. Nájdete tu množstvo unikátnych príslušníkov fauny a flóry, chránených území či vodných plôch. Na území Tatranského národného parku je obzvlášť výnimočná flóra. Nachádza sa tu vyše 600 km turistických značkovaných chodníkov. Prednosťou je, že sú vhodné pre každého návštevníka. Objaviť môžeme značené lesné cestičky a náučné chodníky pre rodiny deťmi, nenároční turisti sa môžu vydať do dolín, skúsenejší na niektorý zo sprístupnených štítov a pre hendikepovaných je vybudovaných viacero bezbariérových trás. Tatranská magistrála je najvýznamnejšia a najdlhšia značená turistická trasa, ktorá prelína celé južné úbočie Vysokých Tatier od Podbanského až po Veľké Biele pleso. Je značená červenou farbou a dĺžka magistrály je 46,25 km. Trasa vznikla v 30. rokoch 20.storočia a turistov vedie po celej južnej strane Tatier, v najvyššom bode až do 2037 m.n.n. Jedine tu tiež nájdeme rásť jedinečné endemity ako iskerník vysokotatranský, očianka bezosťová či prvosienka dlhokvetá plocholistá.

TIPY NA PRECHÁDZKY

Okruh okolo Štrbského plesa, Štrbské Pleso / Kalvária na Peknú vyhliadku, Starý Smokovec / Jazierka lásky, Štrbské Pleso / Medvedia lúka, Tatranská Lomnica / Náučný chodník Pramenisko, Tatranská Lomnica / Lesopark Kvetnica, Poprad.

TIPY PRE LAHŠIU TURISTIKU

Vodopád Skok zo Štrbského Plesa / Symbolický cintorín z Popradského Plesa / Hrebienok zo Starého Smokovca / zo Štrbského Plesa na Popradské pleso / Zamkovského chata z Hrebienka / Bilíková chata z Tatranskej Lesnej / Studenovodské vodopády zo Starého Smokovca / Chata Plesnivec z Tatranskej Kotliny / Sliezsky dom z Tatranskej Polianky.


5. COVID

SLOVENSKO A COVID

Celkovo úspešne prekonalo ochorenie COVID-19 už niekoľko desiatok tisíc pacientov, z toho na Slovenku. Pretrvávajúce zdravotné ťažkosti a následky ochorenia, ktoré bráni k navráteniu sa do bežného života, pociťuje však stále viac ľudí.

POSTCOVIDOVÝ SYNDRÓM

Množstvo pacientov, dokonca aj tí, ktorí prekonali miernejší priebeh ochorenia, prežívajú i po zotavení stále príznaky tzv. postcovidovového syndrómu. Účinky infekcie na myseľ i telo sú rozmanité a vyskytujú sa predovšetkým u starších ľudí, no ani mladí, vitálni nie sú výnimkou. Medzi najčastejšie príznaky patrí: extrémna únava a slabosť, dusivý kašeľ a ťažkosti s dýchaním, bolesť hlavy, pretrvávajúca strata chuti a čuchu, poruchy spánku i pamäte, vyčerpanie či bolesť v končatinách alebo hrudníku nehovoriac o psychických dopadoch ako je strach zo straty zamestnania, problémy so starostlivosťou o zverené osoby či stúpajúce domáce násilie.

KÚPEĽNÁ LIEČBA POSTCOVIDOVÝCH PACIENTOV

Už v prvých fázach šíriaceho sa ochorenia v roku 2020 si odborníci začali všímať prvé zostatkové príznaky ochorenia u pacientov, ktorí v štatistikách už figurovali ako vyliečení.

„,Od augusta 2020  v odborných databázach začali pribúdať publikácie, najmä z krajín, ktoré výrazne zasiahla prvá vlna pandémie ako Čína, Taliansko, Veľká Británia, Španielsko a USA, o syndróme dlhodobo pretrvávajúcich príznakov, ktoré neboli viazané len na respiračný aparát,“ upresňuje v rozhovore pre Slovenku MUDR. Janka Zálešáková, predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov, a dodáva: ,,Lekári na celom svete sa zhodli, že po infekcii novým koronavírusom môže byť postihnutý takmer každý orgán ľudského tela.“

Mnohé európske krajiny preto začali i s rehabilitačnou liečbou, týchto pacientov. ,,V krajinách s rozvinutým kúpeľníctvom sa táto nová diagnóza objavila najmä v liečebných kúpeľoch,“ objasnila situáciu týkajúcu sa i Slovenka MUDr. Janka Zálešáková.

LIEČEBNÝ PLÁN

Procedúry liečebného plánu by mali zodpovedať vždy konkrétnym ťažkostiam. Pri najčastejších respiračných ťažkostiach to bude napríklad dychová gymnastika, inhalácie, rôzne cvičenia či relaxačné techniky a pri pohybových ťažkostiach zase fyzioterapia, termoterapia, rôzne druhy elektroliečby či vodoliečby, masáží a podobne. Slovenské kúpele už teraz disponujú kvalitnými zdravotníckymi zariadeniami, ktoré sú potrebné pre všetky zdravotné úkony pri liečbe.

Nakoľko sa väčšina slovenských kúpeľov nachádza mimo rušných miest, ich okolie preto je viac než príhodné pre liečbu. Ak sa k tomu pridá i výnimočná čistota vzduchu a vhodné klimatické podnebie, ako je to napríklad aj vo Vysokých Tatrách, dostaneme dokonalé podmienky pre zotavenie.

Významnou prírodnou pamiatkou je Belianska jaskyňa v Tatranskej Kotline, ktorá je jedinou sprístupnenou vo Vysokých Tatrách. Od roku 1882 ju navštevujú turisti pre najbohatšiu kvapľovú výzdobu.

Napísali o nás:

Podujatia v Tatrách