V Tatrách sme pripravení znovu vítať hostí

Celé Slovensko prejde od 19. apríla z čiernej do bordovej fázy. Otvoriť sa budú môcť obchody a služby, múzeá, knižnice, hotely a penzióny, na každú osobu bude vyhradených 15 m2 a test bude stále povinný. Reštaurácie aj terasy ostávajú zatvorené, povolený bude predaj cez okienko a donáška. Je nutné podotknúť, že vo všetkých vnútorných priestoroch je povinné mať správne nasadený respirátor FFP2.

Mnoho menších ubytovacích zariadení (penzióny a apartmány) a služieb vo Vysokých Tatráchpotvrdilo svoje otvorenie.. Väčšie hotely zatiaľ ešte váhajú, nakoľko obmedzenia doplnkových služieb (reštaurácie, wellness) sú značné a nie sú do detailov zverejnené a nevedia na čo sa pripraviť.

„Prevádzky majú doteraz k dispozícii len stručné pravidlá, ktoré sú zverejnené v forme schváleného COVID automatu, no chýbajú vyhlášky, ktoré by presne definovali detaily. Chýba nám akýkoľvek záväzný právny predpis, o ktorý by sme sa mohli oprieť a pripraviť sa na prevádzku. Mediálne komunikované uvoľnenie má oporu len v COVID automate, no netušíme ako bude upravený zákaz vychádzania. Napriek tomu sú niektoré prevádzky pripravené otvoriť a prispôsobiť sa podmienkam. Veríme, že skutočné opatrenia sa nebudú veľmi líšiť od nášho chápania COVID automatu,“ približuje výkonná riaditeľka ZCR VT, Lenka Rusnáková. Turistom budú k dispozícii aj Tatranské informačné kancelárie v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici, ktoré spravuje Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry.

„Hotely a ubytovatelia už majú skúsenosti s nastavením bezpečnostných pravidiel, avšak apelujeme aj na návštevníkov a turistov na ich dodržiavanie. Turisti nám chýbali dlhé mesiace, a veríme že aj hory im, preto by sme neradi kvôli porušovaniu predpisov znovu strediská zatvárali,“ apeluje na spoločnú zodpovednosť riaditeľka Oblastnej organizácie, Lucia Blašková.

Čo sa týka turistiky vo Vysokých Tatrách, pohyb v prírode by mal byť povolený s negatívnym testom, či už pre obyvateľov popradského okresu alebo iných okresov. Verejná hromadná doprava, predovšetkým autobusy, rušia prázdninový režim, a budú spoje prevádzkovať podľa bežného cestovného poriadku.

V najvyššie položených horských strediskách na Slovensku je vďaka priaznivým podmienkam ešte stále dostatok snehu. Keďže COVID automat od budúceho týždňa umožňuje prevádzku lyžiarskych stredísk s výnimkou kabínkových lanoviek, pripravujú v Jasnej a vo Vysokých Tatrách obnovenie prevádzky. „Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso otvoríme od 22. do 25.apríla 2021. Na lyžovanie bude podľa COVID automatu potrebný negatívny test na COVID-19 nie starší ako 72 hodín, prekrytie dýchacích ciest a dodržiavanie všetkých základných preventívnych pravidiel, test. Test je možné absolvovať aj priamo v regionálnych MOMkách – ich zoznam rovnako ako zoznam pravidiel nájdu turisti na www.regiontatry.sk/bezpecnadovolenka. Lyžiarske strediská budú podľa záujmu a vhodných podmienok otvorené aj počas ďalšieho víkendu. V prípade ideálneho vývoja okolností dokonca nie je vylúčené ani sprevádzkovanie najvyššie položenej zjazdovky na Slovensku – v Lomnickom sedle,“ prezradil Matej Hulej, manažér obchodu a marketingu TMR na Slovensku.

Tatranský ľadový dóm, ktorý bol otvorený počas poslednej zimnej sezóny presne 1 mesiac, na niekoľko dní odhalí svoju ľadovú krásu pre turistov na Hrebienku. Nakoľko bol ľadový dóm mimo prevádzky, je v perfektnom stave, zakonzervovaný, takže ho môžu návštevníci vidieť od 22. apríla do 30.04.2021, kedy bude definitívne uzavretý. Pre pripomenutie témy – čaká vás krása Chrámu Kristovho vzkriesenia v Petrohrade vytesaná do ľadu. V tatranskom dóme je nutné dodržiavať všetky platné predpisy, na čo sa bude prísne dohliadať.

Tatry ako liek

Jednotlivé tatranské osady boli vďaka priaznivým klimatickým podmienkam zakladané ako kúpeľné, liečebné osady, ktoré pred desiatkami rokov navštevovali ľudia z celého sveta. Aj počas krátkeho pobytu v regióne Vysokých Tatier môžete načerpať silu a pocítiť zdravotné benefity rokmi overenej liečivej sily miestnej klímy. A to v súčasnej dobe potrebujeme všetci – zrelaxovať telo i dušu po náročných mesiacoch sa žiada každému z nás. Vysokohorská poloha nad vrstvou prachovej a dymovej atmosféry a rozsiahle porasty ihličnatých lesov zabezpečujú tu neobyčajnú sviežosť a čistotu vzduchu, bez prachu, chemických a iných látok v ovzduší. Príroda priaznivo pôsobí na zlepšenie nálady, na sociálne väzby, sebavedomie. Je balzamom na preťaženú psychiku – ľahko dostupným zdrojom obnovy duševnej energie, priestorom na hlbokú relaxáciu, pôsobí proti mentálnej vyčerpanosti, stresu a strate výkonu, zmierňuje prejavy ochorení. Pár tipov ako si užiť oddych nájdu záujemcovia o pobyt v horách tu: https://regiontatry.sk/tatry-ako-liek/

„Príroda je liekom, ktorý momentálne všetci potrebujeme a tešíme sa na návrat ľudí do vyprázdnených stredísk, veríme, že sa situácia bude už len zlepšovať a dramatické scenáre z posledných mesiacov sa už nebudú opakovať „  uzatvára pozvánku Lucia Blašková.

Autori fotografií : © Marek Hajkovský QEP, Zuzana Tengyová, Martin Maličký, Pavol Barabáš

Podujatia v Tatrách