V Tatrách sme pripravení znovu vítať hostí - Región Vysoké Tatry Tatranská lyžovačka Zimné výlety Za históriou regiónu Wellness a relax Rodina a zábava Gurmánstvo a emócie Navigovať Prehrať Zväčšiť * Mapa Galéria Počasie Webkamery Hľadať Rodina Cykloturistika Turistika Body Minus Plus Ubytovanie Vylety Enjoy icon

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

V Tatrách sme pripravení znovu vítať hostí

Celé Slovensko prejde od 19. apríla z čiernej do bordovej fázy. Otvoriť sa budú môcť obchody a služby, múzeá, knižnice, hotely a penzióny, na každú osobu bude vyhradených 15 m2 a test bude stále povinný. Reštaurácie aj terasy ostávajú zatvorené, povolený bude predaj cez okienko a donáška. Je nutné podotknúť, že vo všetkých vnútorných priestoroch je povinné mať správne nasadený respirátor FFP2.

Mnoho menších ubytovacích zariadení (penzióny a apartmány) a služieb vo Vysokých Tatráchpotvrdilo svoje otvorenie.. Väčšie hotely zatiaľ ešte váhajú, nakoľko obmedzenia doplnkových služieb (reštaurácie, wellness) sú značné a nie sú do detailov zverejnené a nevedia na čo sa pripraviť.

„Prevádzky majú doteraz k dispozícii len stručné pravidlá, ktoré sú zverejnené v forme schváleného COVID automatu, no chýbajú vyhlášky, ktoré by presne definovali detaily. Chýba nám akýkoľvek záväzný právny predpis, o ktorý by sme sa mohli oprieť a pripraviť sa na prevádzku. Mediálne komunikované uvoľnenie má oporu len v COVID automate, no netušíme ako bude upravený zákaz vychádzania. Napriek tomu sú niektoré prevádzky pripravené otvoriť a prispôsobiť sa podmienkam. Veríme, že skutočné opatrenia sa nebudú veľmi líšiť od nášho chápania COVID automatu,“ približuje výkonná riaditeľka ZCR VT, Lenka Rusnáková. Turistom budú k dispozícii aj Tatranské informačné kancelárie v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici, ktoré spravuje Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry.

„Hotely a ubytovatelia už majú skúsenosti s nastavením bezpečnostných pravidiel, avšak apelujeme aj na návštevníkov a turistov na ich dodržiavanie. Turisti nám chýbali dlhé mesiace, a veríme že aj hory im, preto by sme neradi kvôli porušovaniu predpisov znovu strediská zatvárali,“ apeluje na spoločnú zodpovednosť riaditeľka Oblastnej organizácie, Lucia Blašková.

Čo sa týka turistiky vo Vysokých Tatrách, pohyb v prírode by mal byť povolený s negatívnym testom, či už pre obyvateľov popradského okresu alebo iných okresov. Verejná hromadná doprava, predovšetkým autobusy, rušia prázdninový režim, a budú spoje prevádzkovať podľa bežného cestovného poriadku.

V najvyššie položených horských strediskách na Slovensku je vďaka priaznivým podmienkam ešte stále dostatok snehu. Keďže COVID automat od budúceho týždňa umožňuje prevádzku lyžiarskych stredísk s výnimkou kabínkových lanoviek, pripravujú v Jasnej a vo Vysokých Tatrách obnovenie prevádzky. „Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso otvoríme od 22. do 25.apríla 2021. Na lyžovanie bude podľa COVID automatu potrebný negatívny test na COVID-19 nie starší ako 72 hodín, prekrytie dýchacích ciest a dodržiavanie všetkých základných preventívnych pravidiel, test. Test je možné absolvovať aj priamo v regionálnych MOMkách – ich zoznam rovnako ako zoznam pravidiel nájdu turisti na www.regiontatry.sk/bezpecnadovolenka. Lyžiarske strediská budú podľa záujmu a vhodných podmienok otvorené aj počas ďalšieho víkendu. V prípade ideálneho vývoja okolností dokonca nie je vylúčené ani sprevádzkovanie najvyššie položenej zjazdovky na Slovensku – v Lomnickom sedle,“ prezradil Matej Hulej, manažér obchodu a marketingu TMR na Slovensku.

Tatranský ľadový dóm, ktorý bol otvorený počas poslednej zimnej sezóny presne 1 mesiac, na niekoľko dní odhalí svoju ľadovú krásu pre turistov na Hrebienku. Nakoľko bol ľadový dóm mimo prevádzky, je v perfektnom stave, zakonzervovaný, takže ho môžu návštevníci vidieť od 22. apríla do 30.04.2021, kedy bude definitívne uzavretý. Pre pripomenutie témy – čaká vás krása Chrámu Kristovho vzkriesenia v Petrohrade vytesaná do ľadu. V tatranskom dóme je nutné dodržiavať všetky platné predpisy, na čo sa bude prísne dohliadať.

Tatry ako liek

Jednotlivé tatranské osady boli vďaka priaznivým klimatickým podmienkam zakladané ako kúpeľné, liečebné osady, ktoré pred desiatkami rokov navštevovali ľudia z celého sveta. Aj počas krátkeho pobytu v regióne Vysokých Tatier môžete načerpať silu a pocítiť zdravotné benefity rokmi overenej liečivej sily miestnej klímy. A to v súčasnej dobe potrebujeme všetci – zrelaxovať telo i dušu po náročných mesiacoch sa žiada každému z nás. Vysokohorská poloha nad vrstvou prachovej a dymovej atmosféry a rozsiahle porasty ihličnatých lesov zabezpečujú tu neobyčajnú sviežosť a čistotu vzduchu, bez prachu, chemických a iných látok v ovzduší. Príroda priaznivo pôsobí na zlepšenie nálady, na sociálne väzby, sebavedomie. Je balzamom na preťaženú psychiku – ľahko dostupným zdrojom obnovy duševnej energie, priestorom na hlbokú relaxáciu, pôsobí proti mentálnej vyčerpanosti, stresu a strate výkonu, zmierňuje prejavy ochorení. Pár tipov ako si užiť oddych nájdu záujemcovia o pobyt v horách tu: https://regiontatry.sk/tatry-ako-liek/

„Príroda je liekom, ktorý momentálne všetci potrebujeme a tešíme sa na návrat ľudí do vyprázdnených stredísk, veríme, že sa situácia bude už len zlepšovať a dramatické scenáre z posledných mesiacov sa už nebudú opakovať „  uzatvára pozvánku Lucia Blašková.

Autori fotografií : © Marek Hajkovský QEP, Zuzana Tengyová, Martin Maličký, Pavol Barabáš

Napísali o Tatrách

Prejsť na Facebook

wunderschöne Landschaft und freundliche Menschen Dankeschön

Georg Horn

Great place!!!!!!!!!!!!!!!!!

Otto Katona

One of the most beautiful places! We keep coming back! Insider Tipp: Enjoying a meal at Restaurant Fortuna in Spisska Sobota! Small and totally unexpected, but they would deserve a michelin star or at least a falstaff voting

Miriam Bentfeld

bellissimo e perfetto per gira in famiglia

Giuseppe Ganci

This is the most gorgeous place - an undiscovered paradise with very reasonable prices. We had so much fun rowing a boat at Stary Pleso, hiking the mountains, and eating pierogi at the Grand Hotel Kempinski. The air was clean and you could see stars shining so brightly in the night sky. In the evenings, colorful thunderstorms would roll through and it was just so cozy. We had a wonderful and memorable family vacation here and will be back again.

Krysten Jenci

Megnifico....... beautiful mountains.... .. roads very good condition speechless....

Jacek Baca

Superb view!

Ilona Ilonciks

Nice place. Greatfull nature. Friendly People. I like it.

Kai Stamm

Отдых ........... Природа супер

Яна Рішко

Beautiful place with most beautiful views. Fantastic for active people who like hiking in the mountains.

Ela Sobota

Určite áno, na Slovensku je to naj čo Slovensko má

Patrik Draxler

Hoci sme stihli len Hrebienok, Beliansku jaskyňu, Bachledku a Štrbské pleso, boli sme nadšení a uchvátení. Prekrásna príroda, dobré služby, výborná strava a všade ochotný personál. Už teraz sa tešíme na ďalší pobyt! <3

Jaroslava Bašistová

Je to tam krásný 😁 hodný lidi a je to jen 7 hodin vlakem, super 😍

Zdenka Lébrová

Tatry su moja srdcovka a nech som kdekoľvek vzdy ma nabijú pozitívnou energiou a pozitívnym myslením. Stále mam usmev na tváři ako malé decko a v poslednej dobe mam stále stastie Aj na perfektne pocasie a skvělých ludi ❤️

Livia Laylla Lukacova

Tatry sú krásne a je tam čo obzerať veľmi sa nám tam páčilo, no pre zlé počasie sme všetko nestihli pozrieť tak určite sa tam ešte raz niekedy vrátime. Čo sa nám tam ale nepáčilo bolo parkovanie mali sme problém niekde zaparkovať, keďže tam bolo toľko veľa ľudí.

Lucia Raškovská

The most beautiful place I've ever seen before. I was astonished at this place. I will come back very soon.

Van Sinn

Kľud, pohoda, užili sme si to s rodinou. Poriadne. Hlavne kľud od ľudi-vorkoholikov, ktori sa stále len ponáhľajú a vlastne nič nemajú, lebo nikdy nikde neboli len práca, doma a nič iné. Nevedia si nič užiť, ani vlastný život, ani peniaze pre ktoré by si nechali prevŕtať koleno, len aby im nič neutieklo z účtu. Také chvíle su liekom na všetko. Ticho, pohoda.....na nezaplatenie

Ifbb Marek Leder

Nie nadarmo sa hovorí, že Tatry sú pýchou Slovenska. Krásne miesta, nádherné štíty a príroda.

Martin Lörinc

A hiker's paradise. Trails are nicely groomed and scenery glorious!

Kim Beaudet

Ve Vysokých Tatrách je vždy krásně. Se správnou partou dobrých lidí a dobře zvolenou trasou na výšlap není možné, aby člověk nebyl spokojen. S ubytováním jsme byli pokaždé maximálně spokojení.

Monika Marančáková

Krásně strávené jarní prázdniny. Lyžařské podmínky pro děti byly perfektní. Široké sjezdové tratě, přehledný terén, perfektní služby a moc příjemní lidé. Určitě se sem vrátíme.

Denisa Nováčková

Przepiękne góry, szlaki zachęcające do wędrówek, pozytywni ludzie słowem świetne miejsce na codzień jak i wakacje :)

Piotr Wróbel

Wypoczynek w Tatrach od południowej, słowackiej strony to jednak inne doświadczenia niż w powiecie nowotarskim. Łatwość dojazdu, brak korków, mało ludzi, brak wszechobecnych góralskich bud z wszelkim dobrem, cisza, spokój, swietnie przygotowane stoki, bardzo dobra infrastruktura w zakresie zakwaterowania typu pensjonat (z ciepła woda 24h). Oprócz tego fajni, przyjaźni ludzie.

Michał Frontczak