Letná sezóna 2020 štartuje

Spanilá jazda a vypravenie letnej sezóny 2020 vo Vysokých Tatrách s historickými električkami, odomknutie hladiny Štrbského plesa a symbolický akt sprístupnenia vysokohorských chodníkov na Hrebienku naštartovali letnú sezónu vo Vysokých Tatrách. 

Majestátne výhľady na štíty hôr, liečivé účinky prírody,  pestrá ponuka zábavy, oddychu, kultúry a histórie, wellness a gastronomické pôžitky, cykloturistika a šport,  umenie i dokonalý relax čakajú na návštevníkov v najmenších veľhorách v Európe.

Hotelieri a prevádzkovatelia reštaurácií, atrakcií a služieb vo Vysokých Tatrách hlásia, že sú pripravení! „Aktuálne opatrenia pre zdravie a bezpečnosť turistov a ubytovaných hostí sú už overené praxou, celý región Vysoké Tatry je tak otvorený pre dovolenkárov a návštevníkov, so zavedenými všetkými potrebnými pravidlami – dezinfekcie v prevádzkach pri vstupoch, označenými rozostupmi, rúškami a kontrolou dodržiavania opatrení podľa aktuálnych predpisov“ potvrdzuje predseda predstavenstva oblastnej organizácie, Michal Sýkora.

V týchto dňoch, kedy si každý z nás uvedomuje hodnotu zdravia viac ako inokedy, nájdu návštevníci v regióne Vysoké Tatry medicínu s overenými účinkami. Miestna horská klíma, zvýšený atmosférický tlak, slnečný svit a voňavé silice – naše dostupné prírodné „kúpele“, ktoré  oddávna boli najväčším lákadlom pre návštevníkov, sú po náročnom období pripravené na leto,  ako liek nielen pre telo, ale aj dušu. Vo vysokohorskom prostredí telo využíva kyslík omnoho účinnejšie, príďte preto do Tatier a nadýchnite sa pôžitkov.

Novinkou letnej sezóny je od júna poistenie na zásah Horskej záchrannej služby, ktoré má každý ubytovaný hosť na území mesta Vysoké Tatry v rámci dane za ubytovanie. Turisti tak budú môcť tráviť čas v Tatrách bez obáv z prípadného hradenia nákladov spojených s výjazdom záchranárov. Odporúčanie pre turistov však znie preveriť si plnenie poistných nákladov.

Vysoké Tatry ponúkajú turistom približne 600 km značkovaných chodníkov – chodníky po dolinách, výstupy na tatranské chaty, cesty k najkrajším tatranským plesám, tatranské vrcholy či dvojtisícové štíty, prechody cez tatranské sedlá s nebeskými výhľadmi.

Vyvezte sa až nad oblaky a prežite neopakovateľné výhľady na okolité štíty najmenších veľhôr sveta. Zo Skalnatého plesa turistov vyvezie na Lomnický štít unikátna visutá červená lanovka, ktorá prekonáva 855 metrové prevýšenie a jazda trvá 8,5 minúty. Horské stredisko Vysoké Tatry si pre návštevníkov pripravilo špeciálnu ponuku v podobe first minute ponuky letných zážitkov. Obojsmerné lístky na lanovky na Solisko, Hrebienok a Skalnaté Pleso budú k dispozícii za cenu detských lístkov s možnosťou využitia v prvých týždňoch prázdnin.

Výlety lanovkami môžu byť cestou k ďalším dobrodružstvám, z výstupnej stanice sa dostanete k už otvoreným turistickým chodníkom do rôznych zákutí, dolín, či štítov Tatier, s rôznymi stupňami náročnosti na kondíciu a čas.

Tatranský región ponúka mnoho možností na individuálnu návštevu, nordic walking trasy, bežecké trasy, cyklistické chodníky priamo v Tatrách či v Poprade, náučné chodníky, neprebádané zákutia (stredoveká Osada Šoldov, Kalvária na peknú vyhliadku v Starom Smokovci), vyhľadávanú vysokohorskú turistiku, či krátky výlet na obľúbené Štrbské Pleso, miesto pre rodinnú prechádzku na čerstvom vzduchu. V Tatrách je možné požičať si klasické bicykle aj e-bike, zorganizovať si krátky výlet na Segway, či využiť rôzne vnútorné a vonkajšie športoviská – tenisové kurty, multifunkčné ihriská.

Región Vysoké Tatry môžete spoznať aj zo sedla vášho bicykla. Viac ako 300 km značených cyklotrás rôznych obtiažností, určených pre všetkých – rodinky s deťmi, milovníkov horskej a cestnej cyklistiky, športovcov aj začínajúcich cyklistov. Cyklotrasy nájdete na www.regiontatry.sk . Turisti môžu vyskúšať aj stále populárnejší Nordic walking, odporúčaný je napríklad nenáročný okruh okolo Štrbského plesa a Nového Štrbského plesa.

Pre športovcov a súťaže chtivých Tatry ponúkajú aj v tomto náročnom období možnosti ako si zmerať sily či namotivovať sa k vyšším výkonom. Obľúbený projekt Tatry v pohybe rozširuje Virtuálne preteky na viacero tratí a tešiť sa môžu aj cyklisti pre ktorých pripravujeme nielen prehľad overených cyklotrás ale aj rozličné výzvy.

Ani toto leto sme nezabudli na deti, ktoré sa môžu tešiť na vynovené Rozprávkové putovanie s Denníkom dobrodruha s množstvom rozprávok a hlavolamov aj priamo v teréne. Získajú ho v Tatranských informačných kanceláriách. Aj prostredníctvom eco-friendly projektu Tatranská divočina budú deti môcť zábavnou a zároveň edukatívnou formou spoznať krásne a zaujímavé miesta Tatier.

Na trať sa počas leta vrátia aj historické električky Kométa a Trojča. „Všetci nadšenci starých mašiniek budú môcť aj toto leto zažiť jazdu naprieč Vysokými Tatrami so starodávnymi električkami. Pripravené sú pre vás zelená Kométa z roku 1913 a červené Trojča z roku 1969, ktoré vás prenesú o desiatky rokov späť do histórie“ hovorí Lucia Blašková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry.

Tatranské kultúrne leto sa tento rok ponesie v komornejšom duchu. Každý piatok bude pre návštevníkov v Tatranskej Lomnici v mestskom parku po zotmení pripravené letné kino, sobota bude patriť divadelným predstaveniam pre najmenších a v nedeľu sa v tatranských osadách započúvame do Príbehov z Tatier.

Spoznajte mesto Poprad a okolie prostredníctvom systému zdieľaných bicyklov-BIKESHARINGU. Vypožičajte si Smart bicykel s GPS bezpečnostným systémom a vráťte ho jednoducho prostredníctvom mobilnej aplikácie. Bicykel po skončení jazdy odparkujte v 12 vybudovaných informačných staniciach so stojanmi alebo na vhodnom viditeľnom mieste na území mesta Poprad. Počas mesiacov júl a august budú mať návštevníci a turisti možnosť v meste Poprad zažiť špeciálne sobotňajšie sprevádzané prehliadky pre širokú verejnosť s rozličným zameraním. Užiť si budú môcť napríklad večernú prehliadku námestia a kostola sv. Egídia s výstupom na vežu počas západu slnka, prehliadku Spišskej Soboty, Veľkej, či vychádzku v mestskej časti Kvetnica s nádherným výhľadom na Tatry. Spoznajú tiež tajomstvá výroby lokálnych produktov – ako napr. piva, destilátov, či brúseného krištálu v popradských prevádzkach.

V popradskom ekologickom vodnom raji aj toto leto zažijete more zábavy v každom počasí. Voda, slnko a leto jednoznačne patria k sebe, preto by ste pri návšteve regiónu Vysoké Tatry nemali vynechať návštevu termálneho aquaparku AquaCity Poprad, ktorý ponúka 14 vonkajších a vnútorných bazénov, tobogány, vodné atrakcie, dvojpodlažné wellness a spa centrum, zábavné animačné programy pre deti a výnimočnú 3D Laser show. Víkendový program bude doplnený o rôznych účinkujúcich, známe tváre a chýbať nebude už tradičné letné kino. Zregenerovať telo a posilniť imunitu či vylepšiť športové výkony tu môžu návštevníci návštevou kryoterapie.  V aquaparku pripravili aj tento rok obľúbený denný detský tábor.

Regionálna karta Tatry Card prinesie aj túto sezónu bezproblémový lístok na cestovanie električkou, zľavy či výhodné akcie v partnerských prevádzkach a aktuálne informácie. Túto sezónu spúšťame aj online predaj, ktorý nie je viazaný na ubytovanie.

Aktivity a projekty Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Aktuálne informácie a novinky z Regiónu Vysoké Tatry sledujte na www.regiontatry.sk  a sociálnych sieťach:
FB: RegionVysokeTatry
instagram: regionvysoketatry

Podujatia v Tatrách