Člnkovanie na plese

Jedinečné chvíle nostalgie ponúka obľúbená oddychová aktivita ČLNKOVANIE NA ŠTRBSKOM PLESE. Tradícia člnkovania v Tatrách má viac ako 130-ročnú históriu. V roku 2008 sa člnkovanie na Štrbskom plese opäť po 25 rokoch obnovilo.

Vďaka tomu sa návštevníci počas plavby môžu kochať nádherným pohľadom na Solisko a užívať si pokojnú hladinu tohto výnimočného unikátu, ktorý bojoval aj o jeden zo siedmich divov sveta.

K dispozícii je 22 drevených štýlových člnov, ktoré sú pristavené v novovybudovanom móle s prekrásnym výhľadom na tatranské končiare. Výnimočným zážitkom môže byť i možnosť využitia služieb súkromného veslára.

Viete, že?

V minulosti sa na jazere začalo člnkovať tesne po postavení prvých objektov budov. Už v roku 1880 tu bolo mólo a prístrešok pre člny. V tom čase bolo člnkovanie ľudovou zábavou, ktorá trvala od mája do októbra podľa počasia. Člnkovanie a kúpanie sa bolo z ochranárskych dôvodov zakázané v 80. rokoch 20. storočia. Jazero Štrbského plesa patrí do piateho stupňa ochrany a jeho prevádzkovanie podlieha prísnym opatreniam, nakoľko vo vodách žije chránený rybí druh sih marena.   

Počas člnkovania:

  1. Je zakázané chytanie rýb, lovenie rýb a kŕmenie divých kačíc a rýb.
  2. Na člnky nie je dovolené brať žiadne jedlo ani príručnú batožinu. Batožinu je možné bezplatne uložiť u obslužného personálu na prístavnom móle.
  3. Počas člnkovania je zakázané fajčiť, kričať a hádzať odpadky do plesa.
  4. Kúpanie a skákanie z člnov do plesa je zakázané.
  5. Nástup a výstup z člnkov je možný iba na prístavnom móle, pristaviť čln mimo prístavného móla a následne z neho vystúpiť nie je dovolené.
  6. Viesť čln pod vplyvom alkoholu, omamných a psychotropných látok alebo iným spôsobom ohrozovať bezpečnosť člnkovania je zakázané.
  7. Člnkovanie na Štrbskom plese je povolené pre deti od veku 2 rokov a 6 mesiacov (v deň plavby musí mať dieťa zavŕšené 2 roky a mesiacov) s minimálnou výškou 93 cm. Podmienkou účasti na plavbe pre deti do 15 rokov je používanie vhodnej záchrannej vesty. Ak obsluhujúci personál Prevádzkovateľa zhodnotí, že vesta je dieťaťu nedostatočná, prípadne že je nevhodná vzhľadom na jeho výšku a hmotnosť, dieťa sa nemôže zúčastniť plavby.


Viac o Člnkovaní na Štrbskom plese TU!

Podujatia v Tatrách